Halmazrendszerek (Matematikus MSc), 2021/2022 tavasz

Szerda 12:00-14:00, Kerékjártó terem

KÖVETELMÉNYEK

A kurzus tételhúzásos szóbeli vizsgával zárul a vizsgaidőszakban. A tétel kidolgozása előtt beugróként ismertetni kell a tételben szereplő fogalmakat és kimondani a fő tételeket, segédanyagok használata nélkül. Majd következik a tétel kidolgozása (bizonyítások stb.), ahol 10 percig bármilyen írott segédanyag olvasható (olvasás közben a jegyzetelés nem megengedett).

TEMATIKA / TÉTELSOR

Az írott segédanyagok többségét Hajnal Péter készítette, és az ő honlapjáról vannak linkelve.

1. Alaptételek I. Halmazrendszer és hipergráf fogalma, k-uniform halmazrendszerek. Erdős—Ko—Rado-tétel metsző k-uniform halmazrendszerekről (5. tétel ITT). Napraforgók, Erdős—Rado-tétel (1. tétel ITT).
2. Részbenrendezett halmazok. Láncok, antiláncok, láncfedések, antiláncfedések. Mirsky és Dilworth tételei (1. tétel ITT). Gallai—Milgram-tétel.
3. Alaptételek II: Sperner-rendszerek. Sperner tétele antiláncokról, LYM-egyenlőtlenség (9. tétel ITT). A Sperner-tétel alternatív bizonyítása láncfedéssel.
4. Vapnyik—Cservonyenkisz-dimenzió. Nyom. Vapnyik—Cservonyenkisz-dimenzó, Vapnyik—Cservonyenkisz-tétel (3. tétel ITT). A shift operáció egy további alkalmazása: Bondy tételei.
5. Katona—Kruskal-tétel I. Halmazrendszer árnyéka. k-binom számrendszer, és a Katona—Kruskal-tétel erős alakja. (segédanyag ITT, de a tételkimondást kicsit pontosítani kell, pl. a 6. tétel angol segédanyaga alapján). Annak megmutatása, hogy a Katona—Kruskal-tételben az alsó becslés éles.
6. Katona—Kruskal-tétel II. A Katona—Kruskal-tétel Lovász-féle alakja. Shift operáció, és a Lovász-féle alak bizonyítása (segédanyag ITT). Az Erdős—Ko—Rado-tétel levezetése a Katona—Kruskal-tételből.
7. Hipergráfok néhány paramétere. Párosítások, lefogó ponthalmazok. Tört-párosítások és tört-lefogások. A ν, ν*, τ és τ* paraméterek, és ezek kapcsolata (segédanyag ITT). Alapbecslések maximális fokszám és minimális élméret segítségével; reguláris uniform halmazrendszerek. Mohó lefogási algoritmus és analízise (Lovász tétele) (segédanyag ITT).
8. "Két halmazrendszer" tételek. (segédanyag ITT) Uniform τ-kritikus halmazrendszerek élszámbecslése. Bollobás és Lovász "két halmazrendszer" tételei.
9. Halmazrendszerek metszet feltételekkel. (segédanyag ITT) Fisher-egyenlőtlenség. Frankl—Wilson-tétel, Ray-Chaudhuri—Wilson-tétel, moduláris változatok.
10. Halmazrendszerek metszet feltételekkel II. (segédanyag ITT) Vektorok tenzorszorzata. Kahn—Kalai-tétel.
11. Halmazrendszerek színezése. (segédanyag ITT) Halmazrendszer jó csúcsszínezése, kromatikus szám. 2-színezhetőség (B tulajdonság). k-uniform halmazrendszerek garantált 2-színezhetősége bizonyos élszám mellett (alsó és felső becslések, Pluhár András tétele). Lovász lokális lemma kimondása. A LLL alkalmazása k-uniform halmazrendszerek színezésére (a segédanyag utolsó tétele, ami már nem fért bele; de ez annyira közvetlen alkalmazása a LLL-nak, hogy az LLL ismeretében ez egy egyszerű gyakorló feladat). A hiányzó számolások: ITT.

*** A VIZSGAANYAGON TÚL ***

+1. Ultraszűrők. Ultraszűrők (ld. 1-2. alfejezet). Arrow tétele: a diktátortétel (prezentáció) + egy bizonyítás (Ebben a Lemma 16 bizonyítása hibás: Sv,ab nem teljesíti az egyhangúság tulajdonságot, így nem alkalmazható rá a Lemma 15. A hiba javításáért [és más szép ultraszűrő-alkalmazásokért] érdemes elolvasni a hivatkozott Komjáth—Totik-cikket, ami legálisan elérhető az intézeti hálózatról.)
+2. Perfekt gráfok. A gyenge perfektgráf-tétel bizonyítása halmazrendszerekkel.

AJÁNLOTT IRODALOM, ONLINE SEGÉDANYAGOK

Hajnal Péter: Halmazrendszerek (Polygon Jegyzettár)
Hajnal Péter Halmazrendszerek kurzusának jegyzetei

Főoldal