A számfogalom felépítése

Levelezős órarend

Tudnivalók a követelményekkel kapcsolatban

Jegyzet
További segédanyagok

Az előadások (tervezett) anyaga:

szeptember 14. szombat, 8–10 (online). Természetes számok.

Peano-axiómák, teljes indukció, az összeadás, szorzás és rendezés definíciója és tulajdonságai.

Házi feladatok:

  • Bizonyítsa be, hogy $1+n=n'$ minden $n$ természetes számra.
  • Bizonyítsa be, hogy $2\cdot 2=4$ (fel szabad használni, hogy $2+2=4$).
  • Ismételje át algebrai struktúrák izomorfizmusának fogalmát.
  • Ismételje át a számelméleti kongruencia fogalmát és alaptulajdonságait.
október 25. péntek, 14–16 (Grünwald terem). Rendezett algebrai struktúrák.

Művelet és részbenrendezés kompatibilitása, (részben)rendezett csoportok és gyűrűk leírása pozitivitási tartományokkal. Művelet és ekvivalenciareláció kompatibilitása, faktoralgebra.

Házi feladatok:

  • Legyen $(A;+)$ egy Abel-csoport, és $\leq$ egy olyan részbenrendezés az $A$ halmazon, ami kompatibilis a $+$ művelettel: $\forall a,b,c\in A\colon\ a \leq b \;\Longrightarrow\; a+c \leq b+c$. Bizonyítsa be, hogy ekkor $\ a \leq b \;\Longrightarrow\; -a \geq -b\ $ teljesül minden $a,b\in G$ esetén.
  • Tekintsük az egész számok additív csoportján a $P=\{ 0,3,6,9,12,\ldots \}$ pozitivitási tartománnyal megadott részbenrendezést. Határozza meg a fedési relációt, és vázolja fel a Hasse-diagramot.
  • Tekintsük az egész számok additív csoportján a $P=\{ 0,2,3,4,5,\ldots \}$ pozitivitási tartománnyal megadott részbenrendezést. Határozza meg a fedési relációt, és vázolja fel a Hasse-diagramot.
  • Határozza meg a $(\mathbb{Z}_{10};+)$ csoport összes lehetséges pozitivitási tartományát és a hozzájuk tartozó részbenrendezéseket.
október 26. szombat, 8–10 (Grünwald terem). Egész számok, racionális számok, Dedekind-szeletek.

Az egész számok gyűrűjének konstrukciója. A racionális számok testének konstrukciója, a racionális számok rendezésnek sűrűsége és arkhimédeszi tulajdonsága. A Dedekind-szelet fogalma, a szelet „széléről” szóló lemma.

Házi feladatok:

  • Bizonyítsa be, hogy tetszőleges $H \subseteq \mathbb{Q}$ esetén $H^{\uparrow}$ rendelkezik az (FSZ) és (NLK) tulajdonságokkal. Milyen $H$ halmazok esetén rendelkezik $H^{\uparrow}$ a (NVR) tulajdonsággal?.
  • Bizonyítsa be, hogy tetszőleges nemüres $X \subsetneq \mathbb{Q}$ esetén $X^{\uparrow}=X$ akkor és csak akkor teljesül, ha $X$ Dedekind-szelet.
november 16. szombat, 8–10 (online). Valós számok.

Dedekind-szeletek összege, az $(\mathcal{R};+)$ Abel-csoport. Pozitív és negatív szeletek, a pozitív szeletek multiplikatív Abel-csoportja, a szorzás kiterjesztése negatív szeletekre, az $(\mathcal{R};+,\cdot)$ test, a racionális számtest beágyazása. A Dedekind-szeletek rendezése és a rendezés kapcsolata a tartalmazással. Gyökvonás Dedekind-szeletből.

december 7. szombat, 10–12 (Grünwald terem online). Arkhimédeszi és teljes testek, (hiper)komplex számok, kvaterniók.

Rendezett testek arkhimédeszi tulajdonsága, végtelen és infinitezimális elemek. A Dedekind-teljesség fogalma, kapcsolata az arkhimédeszi tulajdonsággal. A Dedekind-szeletek teste Dedekind-teljes, teljes rendezett test unicitása, a valós számok teste. A teljesség különböző definíciói. Valós szám tizedes tört alakja, racionális szám tizedes tört alakjának periodicitása. A komplex számok teste, a Study-féle számok gyűrűje, a hiperbolikus komplex számok gyűrűje. Test feletti algebrák, a $2$ rangú hiperkomplex rendszerek leírása. A kvaterniók ferdeteste, kvaterniók és vektorok, $-1$ négyzetgyökei a kvaterniók körében. Frobenius tétele.

Házi feladatok:

  • Bizonyítsa be, hogy két infinitezimális elem összege is infinitezimális. (Megjegyzés: ebből következik, hogy az „infinitezimálisan közel lenni” reláció ekvivalenciareláció.)
  • Legyen $T$ egy nemarkhimédeszi rendezett test, és legyen $\varepsilon \in T$ egy pozitív infinitezimális elem. Bizonyítsa be, hogy $\displaystyle\frac{2+\varepsilon}{\varepsilon-\varepsilon^2} \lt \frac{7}{\varepsilon}- \varepsilon$.
  • Az előző feladatbeli elemek között fennáll-e a $\ll$ reláció is?
  • Melyik az a legkisebb $b$ természetes szám, amelyre $\frac{1}{b}$ tizedes tört alakja $7$-periodikus?
  • Bizonyítsa be, hogy a Study-féle számok gyűrűjében teljesül az $(a+b\varepsilon)^n =a^{n}+na^{n-1}b\varepsilon$ azonosság minden pozitív egész $n$ kitevőre.
  • Határozza meg a hiperbolikus komplex számok gyűrűjében a $13+12j$ elem összes négyzetgyökét.
  • Bizonyítsa be, hogy az $i^2=j^2=k^2=ijk=-1$ egyenlőségekből következik, hogy $ij=k=-ji$, $jk=i=-kj$, $ki=j=-ik$.
  • Határozza meg a kvaterniók ferdetestében a harmadik egységgyököket, vagyis az összes olyan $q$ kvaterniót, amelyre $q^3=1$ (végtelen sok van!).