Hiperkomplex számok

A komplex számokkal kapcsolatos tudnivalókat csak röviden, és bizonyítások nélkül (vagy csak vázlatos bizonyításokkal) foglaljuk össze, mert ezt mindenki tanulta már. Ami esetleg újdonság lehet, az a komplex számok számpárokkal való bevezetése, ahol nem kell „hinni” abban, hogy létezik olyan $i$-vel jelölt „valami”, aminek a négyzete $-1$, mert ezt az elemet megkonstruáljuk. Ez a számpáros felépítés hasonlít az egész számok és a racionális számok konstrukciójára, de egyszerűbb azoknál, mert itt nem kell semmiféle kongruenciával faktorizálni.

A komplex számok után hasonló, de kissé fura „számokkal” foglalkozunk, és bebizonyítjuk, hogy izomorfia erejéig csak háromféleképpen lehet a kétdimenziós valós vektorokon (a sík pontjain) olyan szorzást definiálni, hogy a megszokott műveleti tulajdonságoknak legalább egy része érvényben maradjon.

Komplex számok

   Definiáljuk a valós számpárok halmazán az összeadás és a szorzás műveletét a következőképpen: $$ \begin{align*} (a,b) +(c,d) & :=(a+c,b+d) ;\\ (a,b) \cdot(c,d) & :=(ac-bd,ad+bc) . \end{align*} $$
   A fenti műveletekkel $(\mathbb{R}^{2};+,\cdot) $ test.
   Az összeadást komponensenként végezzük, ezért világos, hogy $(\mathbb{R}^{2};+)$ Abel-csoport, az additív egységelem $(0,0)$, az $(a,b)$ elem additív inverze $(-a,-b)$. A szorzás kommutativitása is világos, az asszociativitása sem nehéz, de némi számolást igényel. A multiplikatív egységelem $(1,0)$, az $(a,b)$ elem multiplikatív inverzének meghatározásához pedig az $(ax-by,bx+ay)=(1,0)$ egyenletet kell megoldani. Ez egy kétismeretlenes lineáris egyenletrendszert ad, amit célszerű a Cramer-szabállyal megoldani. Azt kapjuk, hogy $a^{2}+b^{2}\neq 0$ esetén van megoldás, és a megoldás egyértelmű: $$ x= \frac{a}{a^{2}+b^{2}}, \quad y=\frac{-b}{a^{2}+b^{2}}.$$ Tehát $(0,0)$ kivételével minden elemnek van multiplikatív inverze. Ezután már csak a disztributivitást kell igazolni, ami megint csak egy „csak fel kell írni és kijön” típusú számolás.
   Az $(\mathbb{R}^{2};+,\cdot) $ test a komplex számok teste, amit ezentúl $\mathbb{C}$-vel jelölünk, elemeit pedig komplex számoknak nevezzük.
   Az alábbi leképezés beágyazza a valós számok testét az $(\mathbb{R}^{2};+,\cdot) $ testbe: $$ \mathbb{R}\rightarrow\mathbb{R}^{2},\,a\mapsto(a,0) . $$
   A fenti beágyazásnak köszönhetően azonosíthatjuk az $(a,0)$ komplex számot az $a$ valós számmal. Így a valós számtest részteste lesz a komplex számtestnek.
   A $(0,1)$ komplex szám a képzetes egység, amit $i$ jelöl a továbbiakban.
   A képzetes egység négyzete: $i^{2}=-1$.
   A szorzás definícióját és a beágyazás szerinti $-1=(-1,0)$ azonosítást használjuk: $$i^2= i\cdot i = (0,1) \cdot (0,1) = (0\cdot0-1\cdot1,0\cdot1+1\cdot0) = (-1,0) = -1.$$
   Minden komplex szám előáll, mégpedig egyértelmű módon, $x+yi~(x,y\in\mathbb{R})$ alakban.
   Számítsuk ki az $x+yi$ komplex számot: $$x+yi = (x,0) + (y,0)\cdot(0,1) = (x,0) + (y \cdot 0 - 0 \cdot 1, y\cdot1 + 0 \cdot 0) = (x,0) + (0,y) = (x,y).$$ Innen világos, hogy tetszőleges $(a,b) \in \mathbb{R}^2$ esetén $(a,b)=x+yi$ teljesülni fog $x=a$ és $y=b$ esetén (és csak akkor).
   A $z=(a,b) $ komplex szám $a+bi$ alakban való felírását $z$ kanonikus alakjának, az $a$ valós számot $z$ valós részének (jelölése: $\operatorname{Re}z$), a $b$ valós számot $z$ képzetes részének (jelölése: $\operatorname{Im}z$) nevezzük.
   Ezután a komplex számokat nem valós számokból álló számpárokként, hanem $a+bi$ alakú formális kifejezésekként kezelhetjük. A szorzás és a reciprokképzés így fest kanonikus alakban: $$ \begin{gather*} (a+bi) \cdot(c+di) =ac+adi+bci+bdi^{2}=( ac-bd) +(ad+bc) i;\\ \frac{1}{a+bi}=\frac{1}{a+bi}\cdot\frac{a-bi}{a-bi}=\frac{a-bi}{a^{2}+b^{2} }=\frac{a}{a^{2}+b^{2}}+\frac{-b}{a^{2}+b^{2}}i\quad\text{(ha }a+bi\neq 0\text{).} \end{gather*} $$
   A komplex számok teste nem elrendezhető, azaz nincs a $\mathbb{C}$ halmazon olyan lineáris rendezés, amellyel rendezett testet alkotna.
   A rendezett testeket karakterizáló tételből rögtön következik az állítás, hiszen $i^{2}=-1$. De a pozitivitási tartományok tulajdonságaiból közvetlenül is levezethető (HF).
   A konjugált, abszolút érték, argumentum fogalmát, a trigonometrikus alakot és a trigonometrikus alakban való számolást (szorzás, osztás, hatványozás, gyökvonás egységgyökök) nem részletezzük.

A következő két tétel a komplex számok definiálására két további lehetőséget ad: valós polinomok maradékosztályaival illetve $2\times 2$-es valós mátrixokkal is bevezethetjük őket.

   A komplex számok teste izomorf az $\mathbb{R}[x]/(x^2+1)$ maradékosztálytesttel.
   Az $\mathbb{R}[x]/(x^2+1)$ maradékosztálytest minden eleme egyértelműen felírható $\overline{a+bx} = \overline{a}+\overline{b}\cdot\overline{x} = a+b\cdot\overline{x}$ alakban (itt a konstans polinomok maradékosztályait szokás szerint azonosítottuk a valós számokkal). Nyilván $\overline{x^2+1}=\overline{0}$, azaz $\overline{x^2}=\overline{-1}$, ezért az $\overline{x}$ maradékosztálynak az $i$ komplex számot fogjuk megfeleltetni. Így kapjuk az alábbi leképezést, amelyről könnyen ellenőrizhető, hogy valóban izomorfizmus: $$\mathbb{R}[x]/(x^2+1) \to \mathbb{C}, \quad \overline{a+bx}\mapsto a+bi.$$
   A fenti tétel a következő általános testelméleti konstrukció speciális esete. Legyen $T$ test, $m\in T\left[ x\right] $ irreducibilis $n$-edfokú polinom. Ekkor $K=T\left[ x\right] /(m) $ olyan test, amelyben az $m$ polinomnak van gyöke, mégpedig $\alpha=\overline{x}$. Valóban, $m(\alpha)=m(\overline{x})=\overline{m(x)}=\overline{m}=\overline{0}=0$. A $K$ test minden eleme egyértelműen felírható a következő alakban: $$ \overline{a_{n-1}x^{n-1}+\cdots+a_{1}x+a_{0}}=a_{n-1}\alpha^{n-1}+\cdots +a_{1}\alpha+a_{0}\quad(a_{n-1},\ldots,a_{0}\in T). $$ A $K$ testről elég annyit tudni, hogy elemei a fenti „kanonikus alakban” felírhatók, és az $\alpha$ szimbólumra $m(\alpha)=0$ teljesül. Ez a két információ egyértelműen meghatározza a $K$ testet (izomorfia erejéig). Azt mondjuk, hogy a $K$ test $T$-ből az $m$ polinom egy $\alpha$ gyökének adjungálásával keletkezik: $K=T(\alpha)$, és az ilyen testbővítést egyszerű algebrai bővítésnek nevezzük. A komplex számtestet tehát a valós számtestből az $m=x^{2}+1$ irreducibilis polinom egy gyökének adjungálásával kapjuk: $\mathbb{C}=\mathbb{R}(i) .$
   Az $\bigl(\begin{smallmatrix} a & b\\ -b & a \end{smallmatrix}\bigr)$ alakú mátrixok egy résztestet alkotnak az $\mathbb{R}^{2\times2}$ mátrixgyűrűben, és ez a résztest izomorf a komplex számok testével.
   Az egységmátrix skalárszorosai a valós számtesttel izomorf résztestet alkotnak a mátrixgyűrűben, tehát az $a\cdot E = \bigl(\begin{smallmatrix} a & 0\\ 0 & a \end{smallmatrix}\bigr)$ mátrixnak az $a$ valós számot fogjuk megfeleltetni. Az $I:=\bigl(\begin{smallmatrix} 0 & 1\\ -1 & 0 \end{smallmatrix}\bigr)$ mátrix négyzete $\bigl(\begin{smallmatrix} -1 & 0\\ 0 & -1 \end{smallmatrix}\bigr) = -1 \cdot E$, ami a $-1$ számnak felel meg, tehát az izomorfizmus $I$-hez $i$-t fogja rendelni. Egy tetszőleges $\bigl(\begin{smallmatrix} a & b\\ -b & a \end{smallmatrix}\bigr)$ alakú mátrixot egyértelműen fel tudunk írni $aE+bI$ alakban: $$\begin{pmatrix} a & b\\ -b & a \end{pmatrix} = \begin{pmatrix} a & 0\\ 0 & a \end{pmatrix} + \begin{pmatrix} 0 & b\\ -b & 0 \end{pmatrix} = a \cdot \begin{pmatrix} 1 & 0\\ 0 & 1 \end{pmatrix} + b \cdot \begin{pmatrix} 0 & 1\\ -1 & 0 \end{pmatrix} = a \cdot E + b \cdot I.$$ Ezzel kész is a leképezés, amiről egyszerűen megmutatható, hogy valóban izomorfizmus: $$ \begin{pmatrix} a & b\\ -b & a \end{pmatrix} \mapsto a+bi. $$
   A fenti izomorfizmusnál egy komplex szám konjugáltjának a neki megfelelő mátrix transzponáltja felel meg, az abszolút értéknek pedig a determináns négyzetgyöke. Tudjuk, hogy az $e^{i\varphi}=\operatorname{cis}\varphi=\cos\varphi+i\sin\varphi$ komplex számmal való szorzás a komplex számsíkon az origó körüli $\varphi$ szögú forgatást adja. Ezzel összhangban az $e^{i\varphi}$ komplex számhoz tartozó $\bigl(\begin{smallmatrix} \cos\varphi & \sin\varphi \\ -\sin\varphi & \cos\varphi \end{smallmatrix}\bigr)$ mátrixnak megfelelő lineáris transzformáció szintén az origó körüli $\varphi$ szögú forgatás.

Study-féle számok

Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy $i^2$ ne $-1$ legyen, hanem $0$? Ezt tekinthetjük szükségtelen bővítésnek, mert a valós számtestben már van olyan elem, aminek a négyzete nulla, de sebaj, most lesz még egy (sőt több!). A kapott struktúra ezért nem lesz test (még integritástartomány sem), csak gyűrű. Így kapjuk a Study-féle számokat, amelyeket a komplex számokhoz hasonlóan számpárokkal lehet precízen bevezetni, de az egyszerűség kedvéért ettől eltekintünk, és mindját „kanonikus alakban” írjuk fel őket. Itt $i$ helyett az $\varepsilon$ szimbólumot használjuk. (Figyelem: ez nem ugyanaz, mint a nemarkhimédeszi testeknél használt $\varepsilon$! Ott volt egy lineáris rendezésünk, és $\varepsilon$ olyan pozitív elemet jelölt, ami ebben a rendezésben olyan kicsi, hogy kisebb minden pozitív racionális számnál. Most nincs rendezésünk, de ennek ellenére bizonyos szempontból helyénvaló az az intuíció, hogy $\varepsilon$ nagyon kicsi elem: olyan kicsi, hogy a négyzete már nulla. Gondoljunk például egy hatványsorra, amelyből az egyszerűség kedvéért elhagyjuk a másod- és magasabb fokú tagokat, mert azok már elhanyagolhatóan kicsik.)

   A Study-féle számok (más néven parabolikus komplex számok vagy duális számok) olyan $a+b\varepsilon$ alakú formális kifejezések, ahol $a$ és $b$ valós számok, $\varepsilon$ pedig egy olyan szimbólum (nem eleme a valós számtestnek), amelyre $\varepsilon^{2}=0$. Az összeadást és a szorzást természetes módon értelmezzük: $$ \begin{align*} (a+b\varepsilon) +(c+d\varepsilon) & =(a+c) +(b+d) \varepsilon,\\ (a+b\varepsilon) \cdot(c+d\varepsilon) & =ac+(ad+bc) \varepsilon. \end{align*} $$
   A Study-féle számok kommutatív egységelemes gyűrűt alkotnak.
   Egyszerű ellenőrizni a szükséges tulajdonságokat, ezért nem részletezzük.

A hatványozás sokkal egyszerűbb, mint a komplex számoknál: $(a+b\varepsilon)^n =a^{n}+na^{n-1}b\varepsilon$ (HF). Ez speciális esete a következőnek: tetszőleges $f\in\mathbb{R}[x]$ polinomra $f(a+b\varepsilon) =f(a) +f^{\prime}(a)b\varepsilon$. Ez a képlet nemcsak polinomokra, hanem analitikus függvényekre is érvényes (amelyeket a Taylor-sorfejtés segítségével lehet kiterjeszteni a Study-féle számokra). Ezen alapul a Study-féle számok alkalmazása az automatikus differenciálásban.

A Study-féle számokra is adunk egy polinomos és egy mátrixos konstrukciót.

   A Study-féle számok gyűrűje izomorf az $\mathbb{R}[x]/(x^{2})$ maradékosztály-gyűrűvel.
   A bizonyítás teljesen analóg a megfelelő komplex számos tétel bizonyításával. Itt $\overline{x}^2=0$, tehát a $\overline{x}$-nak fogjuk $\varepsilon$-t megfeleltetni, és így a következő izomorfizmust kapjuk: $$ \overline{a+bx}\mapsto a+b\varepsilon. $$
   Mivel $x^2$ nem irreducibilis $\mathbb{R}$ felett, az $\mathbb{R}[x]/(x^{2})$ maradékosztály-gyűrű nem test; ez is egy lehetséges magyarázat arra, hogy a Study-féle számok miért nem alkotnak testet.
   Az $\bigl(\begin{smallmatrix} a & b\\ 0 & a \end{smallmatrix}\bigr)$ alakú mátrixok egy részgyűrűt alkotnak az $\mathbb{R}^{2\times2}$ mátrixgyűrűben, és ez a részgyűrű izomorf a Study-féle számok gyűrűjével.
   Most is az analóg komplex számos tétel bizonyítását imitáljuk. A $\bigl(\begin{smallmatrix} 0 & 1\\ 0 & 0 \end{smallmatrix}\bigr)$ mátrix négyzete $0$, ő fog $\varepsilon$-nak megfelelni. Egy tetszőleges $\bigl(\begin{smallmatrix} a & b\\ 0 & a \end{smallmatrix}\bigr)$ alakú mátrixot a következőképpen bonthatunk fel: $$\begin{pmatrix} a & b\\ 0 & a \end{pmatrix} = \begin{pmatrix} a & 0\\ 0 & a \end{pmatrix} + \begin{pmatrix} 0 & b\\ 0& 0 \end{pmatrix} = a \cdot \begin{pmatrix} 1 & 0\\ 0 & 1 \end{pmatrix} + b \cdot \begin{pmatrix} 0 & 1\\ 0 & 0 \end{pmatrix} .$$ Ezzel kész is a leképezés, amiről egyszerűen megmutatható, hogy valóban izomorfizmus: $$ \begin{pmatrix} a & b\\ 0 & a \end{pmatrix} \mapsto a+b\varepsilon. $$
   A Study-féle számok Eduard Study német matematikusról kapták a nevüket, aki kitérő egyenesek egymáshoz viszonyított helyzetének leírására használta őket: ha a két egyenes távolsága $d$, az általuk bezárt szög pedig $\vartheta$, akkor a $\vartheta + d \varepsilon$ Study-féle szám írja le a helyzetüket.

Hiperbolikus komplex számok

Most azt nézzük meg, hogy milyen „számokat” kapunk, ha $i^2$ értéke $1$ (itt $i$ helyett a $j$ jelölést használjuk). Mivel $\mathbb{R}$-ben van már két olyan elem is, aminek a négyzete $1$, a kapott bővítés megint csak gyűrű lesz, nem test.

   A hiperbolikus komplex számok (más néven hasított komplex számok vagy kettős számok) olyan $a+bj$ alakú formális kifejezések, ahol $a$ és $b$ valós számok, $j$ pedig egy olyan szimbólum, amelyre $j^{2}=1$. Az összeadást és a szorzást természetes módon értelmezzük: $$ \begin{align*} (a+bj) +(c+dj) & =(a+c) +( b+d) j,\\ (a+bj) \cdot(c+dj) & =(ac+bd) +(ad+bc) j. \end{align*} $$
   A hiperbolikus komplex számok kommutatív egységelemes gyűrűt alkotnak.
   Egyszerű ellenőrizni a szükséges tulajdonságokat, ezért nem részletezzük.
   A hiperbolikus komplex számok gyűrűje izomorf az $\mathbb{R}[x]/(x^{2}-1)$ maradékosztály-gyűrűvel.
   A megfelelő komplex számos és Study-féle számos tételek bizonyítását követjük. Itt $\overline{x}^2=1$, tehát $\overline{x}$-nak fogjuk $j$-t megfeleltetni, és így a következő izomorfizmust kapjuk: $$ \overline{a+bx}\mapsto a+bj. $$
   Mivel $x^2-1$ nem irreducibilis $\mathbb{R}$ felett, az $\mathbb{R}[x]/(x^{2}-1)$ maradékosztály-gyűrű nem test; ez is egy lehetséges magyarázat arra, hogy a hiperbolikus komplex számok miért nem alkotnak testet.
   Az $\bigl(\begin{smallmatrix} a & b\\ b & a \end{smallmatrix}\bigr)$ alakú mátrixok egy részgyűrűt alkotnak az $\mathbb{R}^{2\times2}$ mátrixgyűrűben, és ez a részgyűrű izomorf a hiperbolikus komplex számok gyűrűjével.
   A megfelelő komplex számos és Study-féle számos tételek bizonyítását másoljuk. A $\bigl(\begin{smallmatrix} 0 & 1\\ 1 & 0 \end{smallmatrix}\bigr)$ mátrix négyzete $E$, ő fog $j$-nek megfelelni. Egy tetszőleges $\bigl(\begin{smallmatrix} a & b\\ b & a \end{smallmatrix}\bigr)$ alakú mátrixot a követketőképpen bonthatunk fel: $$\begin{pmatrix} a & b\\ b & a \end{pmatrix} = \begin{pmatrix} a & 0\\ 0 & a \end{pmatrix} + \begin{pmatrix} 0 & b\\ b& 0 \end{pmatrix} = a \cdot \begin{pmatrix} 1 & 0\\ 0 & 1 \end{pmatrix} + b \cdot \begin{pmatrix} 0 & 1\\ 1 & 0 \end{pmatrix} .$$ Ezzel kész is a leképezés, amiről egyszerűen megmutatható, hogy valóban izomorfizmus: $$ \begin{pmatrix} a & b\\ b & a \end{pmatrix} \mapsto a+bj. $$

Nem általánosítottunk mindent a komplex számokról a Study-féle számokra és a hiperbolikus komplex számokra. Íme néhány gondolkoznivaló ezzel kapcsolatban:

Test feletti algebrák

A komplex számok, a Study-féle számok és a hiperbolikus komplex számok is gyűrűt alkotnak, de egyúttal $\mathbb{R}$ feletti kétdimenziós vektorteret is (ennek köszönhetően tudjuk a komplex számokat a Gauss-féle számsíkon ábrázolni; a Study-féle számok és a hiperbolikus komplex számok ábrázolásával kapcsolatban lásd pl. a fenti második kérdést). Az ilyen struktúrákat, amik egyszerre gyűrűk és vektorterek is, algebráknak nevezzük.

   Egy $T$ test feletti asszociatív algebrán (vagy röviden csak algebrán) olyan $A$ nemüres halmazt értünk, melynek elemeit lehet egymással összeadni, szorozni és $T$ elemeivel szorozni: $$ \begin{align*} +\colon A\times A & \rightarrow A,\,(a,b) \mapsto a+b;\\ \bullet\colon A\times A & \rightarrow A,\,(a,b) \mapsto a\bullet b;\\ \cdot\colon T\times A & \rightarrow A,\,(\lambda,b) \mapsto\lambda\cdot a; \end{align*} $$ és teljesülnek a következő tulajdonságok:
  1. $\forall a,b,c\in A\colon \; (a+b) +c=a+(b+c) $
  2. $\forall a,b\in A\colon \; a+b=b+a$
  3. $\exists z\in A~\forall a\in A\colon \; a+z=a$
  4. $\forall a\in A~\exists b\in A\colon \; a+b=z$
  5. $\forall a,b,c\in A\colon \; (a\bullet b) \bullet c=a\bullet(b\bullet c) $
  6. $\forall a,b,c\in A\colon \; (a+b) \bullet c=a\bullet c+b\bullet c$
  7. $\forall a,b,c\in A\colon \; a\bullet(b+c) =a\bullet b+a\bullet c$
  8. $\forall a,b\in A~\forall\lambda\in T\colon \; \lambda\cdot(a+b) =\lambda\cdot a+\lambda\cdot b$
  9. $\forall a\in A~\forall\lambda,\mu\in T\colon \; (\lambda+\mu) \cdot a=\lambda\cdot a+\mu\cdot a$
  10. $\forall a\in A~\forall\lambda,\mu\in T\colon \; (\lambda\mu) \cdot a=\lambda\cdot(\mu\cdot a)$
  11. $\forall a\in A\colon \; 1\cdot a=a$
  12. $\forall a,b\in A~\forall\lambda\in T\colon \; \lambda\cdot(a\bullet b) =(\lambda\cdot a) \bullet b=a\bullet(\lambda\cdot b) $
  
  
  
   Az algebra szónak (legalább) három különböző jelentése van. Jelent egyrészt általános értelemben vett algebrai struktúrát, azaz műveletekkel felszerelt nemüres halmazt (pl. félcsoport, csoport, gyűrű, test, vektortér, háló, stb.), jelenti másrészt a matematika egy ágát (ami az algebrai struktúrákkal foglalkozik), és harmadrészt jelenti a most definiált speciális algebrai struktúrafajtát (ami egyszerre gyűrű és vektortér) is. Az algebra alaptétele kifejezésben nem a második, hanem a harmadik értelemben használjuk: itt a komplex számok $\mathbb{R}$ feletti $2$ rangú algebrájának alaptételéről van szó, nem pedig az algebra tudományának alaptételéről.

A komplex számok algebrája tartalmaz $\mathbb{R}$-rel izomorf résztestet, és hasonló igaz a Study-féle számok és a hiperbolikus komplex számok algebrájára. A következő tételben ezt általánosítjuk tetszőleges egységelemes algebrára.

   Ha $A$ nemtriviális egységelemes algebra $T$ felett, akkor $A$ tartalmaz $T$-vel (mint saját maga feletti $1$ rangú algebrával) izomorf részalgebrát.
   Jelölje $z$ az $A$ algebra additív egységelemét, $e$ pedig a multiplikatív egységelemet. Mivel $A$ nemtriviális, $e\neq z$. A következő leképezés beágyazza $T$-t $A$-ba: $$ \varphi\colon T\rightarrow A, \; \lambda\mapsto\lambda\cdot e. $$ Az alábbi négy dolgot kell ellenőriznünk (minden lépésnél gondoljuk meg, hogy az algebra definíciójában szereplő tucatnyi tulajdonság közül melyiket vagy melyeket használjuk!).
injektivitás Bármely $\lambda,\mu \in T$ esetén $\lambda\varphi = \mu\varphi \iff \lambda\cdot e=\mu\cdot e \iff (\lambda-\mu) \cdot e=z$. Mivel $e\neq z$, a $(\lambda-\mu) \cdot e=z$ egyenlőség csakis $\lambda-\mu=0$ esetén teljesülhet. Ezzel beláttuk, hogy $\lambda\varphi = \mu\varphi \iff\lambda=\mu$.
felcserélhetőség a $+$ művelettel Bármely $\lambda,\mu \in T$ esetén $\lambda\varphi + \mu\varphi =\lambda\cdot e+\mu\cdot e=(\lambda+\mu) \cdot e=(\lambda+\mu)\varphi$.
felcserélhetőség a $\bullet$ művelettel Bármely $\lambda,\mu \in T$ esetén $\lambda\varphi \bullet \mu\varphi =(\lambda\cdot e) \bullet(\mu\cdot e) =(\lambda \mu) \cdot(e\bullet e) =(\lambda\mu) \cdot e=(\lambda\mu)\varphi$.
felcserélhetőség a $\cdot$ „művelettel” Bármely $\lambda,\mu \in T$ esetén $\lambda\cdot \mu\varphi =\lambda\cdot(\mu\cdot e) =(\lambda\mu) \cdot e=(\lambda\mu)\varphi$.
   Ha az algebra szorzása nem is kommutatív, a $\lambda\cdot e$ alakú elemek akkor is minden elemmel felcserélhetőek: $ (\lambda\cdot e) \bullet a=\lambda\cdot(e\bullet a) =\lambda\cdot a=\lambda\cdot(a\bullet e) =a\bullet(\lambda\cdot e) . $ Ez azt jelenti, hogy $\varphi(T) \subseteq\mathcal{C}( A) $, ahol $\mathcal{C}(A) $ jelöli az $A$ algebra centrumát : $ \mathcal{C}(A) =\left\{ c\in A:c\bullet a=a\bullet c\text{ minden }a\in A\text{ esetén}\right\} . $
   Ezentúl csak egységelemes algebrákkal foglalkozunk és az alaptest elemeit azonosítjuk az előző tételbeli beágyazás melletti képükkel. Tehát úgy tekintjük, hogy $\lambda\cdot e=\lambda$, így például $e=1\cdot e=1$ és $z=0\cdot e=0$. Így az alaptest részalgebrája lesz $A$-nak: $T\subseteq A$. További egyszerűsítésként $a\bullet b$ helyett csak $a\cdot b$-t vagy $ab$-t írunk a továbbiakban. A szövegkörnyezetből remélhetőleg mindig világos lesz, hogy a háromféle szorzás közül (skalár-skalár, skalár-vektor, vektor-vektor) mikor melyikről van szó.

A következő tételben megmutatjuk, hogy izomorfia erejéig csak az a három $2$ rangú hiperkomplex rendszer létezik, amelyekkel az előző három fejezetben megismerkedtünk.

   Minden $2$ rangú hiperkomplex rendszer izomorf a komplex számok, a Study-féle számok vagy a hiperbolikus komplex számok algebrájával.
   Legyen $A$ egy $2$ rangú hiperkomplex rendszer. Ekkor $A$ kétdimenziós vektortér $\mathbb{R}$ fölött; tehát bármely két lineárisan független vektora bázist alkot, így például $\{ 1,c \}$ bázis, minden $c \in A\setminus\mathbb{R}$ esetén (miért?). Ha sikerül a $c$ elemet úgy megválasztani, hogy $c^{2}\in\{-1,0,1\}$ teljesüljön, akkor beláttuk a tétel állítását (ugye?).

Legyen egyelőre $a \in A\setminus\mathbb{R}$ tetszőleges elem; ekkor a fentiek szerint $\{ 1,a \}$ bázis, tehát $A$ bármely eleme egyértelműen felírható $\lambda\cdot1+\mu\cdot a=\lambda+\mu a~(\lambda,\mu\in\mathbb{R})$ alakban. Speciálisan $a^{2}$ is ilyen alakba írható: $a^{2}=\lambda+\mu a$. A $b:=a-\frac{\mu}{2}\notin\mathbb{R}$ elemre $b^{2}=\lambda+\frac{\mu^{2}}{4}=\beta\in\mathbb{R}$, tehát az $\{ 1,b \}$ bázis már „majdnem” jó. Három esetet különböztetünk meg $\beta$ előjele szerint.

$\beta=0$ Ha $\beta=0$, akkor nincs semmi teendőnk: $c=b$ jó lesz, és rögtön látszik, hogy $A$ izomorf a Study-féle számok algebrájával a $\xi+\eta c \mapsto \xi + \eta \varepsilon\;(\xi,\eta\in \mathbb{R})$ izomorfizmus mellett.
$\beta>0$ Ha $\beta>0$, akkor legyen $c=\frac{b}{\sqrt{\beta}}$. Ekkor $c^{2}=1$ (ugye?), tehát $A$ izomorf a hiperbolikus komplex számok algebrájával a $\xi+\eta c \mapsto \xi + \eta j\;(\xi,\eta\in \mathbb{R})$ izomorfizmus mellett.
$\beta \lt 0$ Ha $\beta \lt 0$, akkor legyen $c=\frac{b}{\sqrt{\left\vert \beta\right\vert }}$. Ekkor $c^{2}=-1$, tehát $A$ izomorf a komplex számok algebrájával a $\xi+\eta c \mapsto \xi + \eta i\;(\xi,\eta\in \mathbb{R})$ izomorfizmus mellett.

Ahogy a bevezetőben említettük, ez a tétel úgy interpretálható, hogy ha „kétdimenziós számokat” akarunk definiálni, akkor lényegében csak a megismert három lehetőség van, és ha azt szeretnénk, hogy számaink testet alkossanak, akkor a komplex számtest az egyetlen jó választás.