Algebra és számelmélet 3

Előadás és gyakorlat: csütörtök 13:00–16:00 Grünwald terem

Tudnivalók a követelményekkel kapcsolatban

Elektronikus tesztek

Jegyzet

Feladatsor

Hartmann Miklós matematika gyakorlóoldala

Görög betűk

Az órák anyaga:

szeptember 8. Permutációk

A permutáció fogalma; permutációk szorzása és hatványozása; idegen permutációk felcserélhetősége; felbontás idegen ciklusok szorzatára.

Tananyagok:

1. HF

A megoldásokat a következő órán (szeptember 15) kell beadni.

szeptember 15. Permutációk paritása; ekvivalenciarelációk

Permutáció inverziói; páros és páratlan permutációk; a szimmetrikus és az alternáló csoport; felbontás transzpozíciók szorzatára; a páros és páratlan permutációk száma. Ekvivalenciarelációk és osztályozások; leképezés magja.

Tananyagok:

2. HF

  • A feladatsorból a 15–18 feladatok közül egyet kell megoldani.
  • Játsszon a „kivonós” játékkal, és írja le a megfigyeléseit. Néhány kérdés, amire érdemes lehet fókuszálni: Milyen számok kerülnek fel a táblára? Melyik a legkisebb szám, ami fel lesz írva a táblára? Hány szám kerül fel a táblára? Melyik játékosnak van nyerő stratégiája, és mi az? (Persze a válaszok mindig az előre felírt két számtól függnek.)

A megoldásokat a következő órán (szeptember 22) kell beadni.

szeptember 22. Ekvivalenciák és osztályozások; részbenrendezések

Ekvivalenciák és osztályozások kapcsolata. Részbenrendezett halmazok; fedési reláció és Hasse-diagram; minimális, maximális, legkisebb és legnagyobb elemek.

Tananyagok:

3. HF

  • A feladatsorból a 24–27 feladatok közül egyet kell megoldani.
  • Tudjuk, hogy $4 \cdot 150 - 11 \cdot 54 = 6$. Olvassa le ebből az alábbi egyenletek egy-egy megoldását:
    1. $150x+54y=6$
    2. $150x-54y=12$
    3. $54x-150y=18$
    4. $54x+150y=24$
  • A „Permutációk” című elektronikus teszt október 2-áig fut.

A megoldásokat a következő órán (szeptember 29) kell beadni.

szeptember 29. Kétismeretlenes lineáris diofantoszi egyenletek

Kapcsolat a minimális (maximális) és a legkisebb (legnagyobb) elemek között. A legnagyobb közös osztó fogalma; euklideszi algoritmus; Euklidész lemmája; a kétismeretlenes lineáris diofantoszi egyenlet megoldhatóságának kritériuma és általános megoldása.

Tananyagok:

4. HF

A megoldást a következő órán (október 6) kell beadni.

október 6. Kongruenciareláció

A kétismeretlenes lineáris diofantoszi egyenletekről szóló tétel bizonyítása. A kongruenciareláció definíciója és alapvető tulajdonságai.

Tananyagok:

5. HF

  • A feladatsorból a 36–39 feladatok közül egyet kell megoldani.
  • Ebben a „játékban” az egész számokat lehet kiszínezni és sorokba tördelni. Kísérletezzen vele, és figyelje meg, hogy a színminta hosszától (jelölje ezt $n$) és a sorok hosszától (jelölje ezt $m$) függően hogyan alakul az ábra. Hány különböző szín lép fel egy oszlopban? (A válasz egyetlen képlettel leírható $n$ és $m$ függvényében, de bármilyen más megfigyelést is be lehet küldeni, bizonyítás, indoklás nélkül is.)

A megoldásokat a következő órán (október 13) kell beadni.

október 13. Lineáris kongruenciák és kongruenciarendszerek

Lineáris kongruencia megoldhatóságának kritériuma és általános megoldása; modulo $m$ multiplikatív inverz; lineáris kongruenciarendszer megoldhatóságának kritériuma és általános megoldása.

Tananyagok:

6. HF

  • Játsszon ezzel a játékkal, figyelje meg, hogy mi történik a paraméterek változtatásakor, és írja le a megfigyeléseit.

A megoldást CooSpace-en kell beküldeni keddig (október 18).

október 20. Kínai maradéktétel + első zh

Lineáris kongruenciarendszerek megoldási módszerei; kínai maradéktétel; kínai bijekció.

Tananyagok:

7. HF

  • A feladatsorból az 50–53 feladatok közül egyet kell megoldani.
  • Hány olyan szám van 1-től 7000-ig, ami relatív prím 7000-hez? Útmutatás: Egy szám akkor és csak akkor relatív prím 7000-hez, ha nem osztható se 2-vel, se 5-tel, se 7-tel (miért?). Tehát a választ megkaphatjuk úgy, hogy az $U = \{ 1,2,\dots,7000\}$ univerzumból kirostáljuk az alábbi három halmaz elemeit a szita-formula segítségével: \begin{align} A_1 &= \{ a \in U : 2 \mid a\}\\ A_2 &= \{ a \in U : 5 \mid a\}\\ A_3 &= \{ a \in U : 7 \mid a\} \end{align} Egy kis segítség található ebben a videóban.

A megoldásokat a következő órán (október 27) kell beadni.

október 27. Maradékosztályok

Maradékosztályok; teljes maradékrendszerek; műveletek maradékosztályokkal; multiplikatív inverz; maradékosztály-gyűrűk és maradékosztálytestek.

Tananyagok:

8. HF

  • A feladatsorból az 56–58 feladatok közül egyet kell megoldani.
  • Mit ad 2022-vel osztva 2021! maradékul? És mit ad 625-tel osztva 624! maradékul? Útmutatás: többet ésszel, mint erővel!

A megoldásokat a következő órán (november 3) kell beadni.

november 3. Az Euler-féle $\varphi$ függvény

Wilson tétele; az Euler-féle $\varphi$ függvény definíciója és képlete; az Euler–Fermat-tétel.

Tananyagok:

9. HF

  • A feladatsorból a 61–64 feladatok közül egyet kell megoldani.
  • Sorolja fel az $a=14$ szám összes osztóit; legyenek ezek $u_1,\dots,u_k$. Sorolja fel a $b=9$ szám összes osztóit; legyenek ezek $v_1,\dots,v_l$. Írja fel az összes $u_iv_j$ szorzatot. Milyen kapcsolatban vannak ezek a szorzatok $ab$ osztóival? Mi a helyzet, ha az $a=14$, $b=10$ számokkal tesszük ugyanezt?

A megoldásokat a következő órán (november 10) kell beadni.

november 10. Számelméleti függvények

Primitív egységgyökök száma; redukált maradékrendszerek; az Euler–Fermat-tétel bizonyítása. Számelméleti függvények; nevezetes példák (osztók száma és összege); gyenge multiplikativitás.

Tananyagok:

10. HF

  • A feladatsorból a 69–72 feladatok közül egyet kell megoldani.
  • Gondolatban egyszerűsítsük az alábbi törteket (amennyire csak lehet): $$ \frac{1}{63},\ \frac{2}{63},\ \frac{3}{63}, \ldots, \frac{62}{63},\ \frac{63}{63}.$$ Milyen nevezők fognak fellépni az egyszerűsített törtekben, és melyik hányszor lép fel?

A megoldásokat a következő órán (november 17) kell beadni.

november 17. Tökéletes számok; Möbius-féle inverziós formula

A páros tökéletes számok leírása; Mersenne- és Fermat-prímek; számelméleti függvény összegzési és megfordítási függvénye; Möbius-féle $\mu$ függvény; Möbius-féle inverziós formula.

Tananyagok:

11. HF

  • Ismételje át a test feletti polinomokkal kapcsolatban a következőket: polinom és polinomfüggvény, oszthatóság, asszociáltság, egységek, legnagyobb közös osztó és legkisebb közös többszörös, maradékos osztás, euklideszi algoritmus. Ezután számítsa ki euklideszi algoritmussal az alábbi $f$ és $g$ polinomok legnagyobb közös osztóját, és adjon meg olyan $u,v \in \mathbb{R}[x]$ polinomokat, amelyekre $fu+gv = \operatorname*{lnko}(f,g)$. $$ f=x^4+x^3+x^2-1, \qquad g=x^3+1 $$ Segít a jegyzetben az 5.17. Példa, ez a videó, valamint Hartmann Miklós matematika gyakorlóoldala (lásd a Polinomok: lnko című feladatot).

A megoldásokat a következő órán (november 24) kell beadni.

november 24. A polinomok számelmélete

Kétismeretlenes lineáris diofantoszi egyenlet, kongruenciareláció, lineáris kongruencia, maradékosztályok test feletti polinomgyűrűben; polinomgyűrű maradékosztályteste; irreducibilis polinomok $\mathbb{Z}_p$ felett.

Tananyagok:

12. HF

  • A feladatsorból a 78–81 feladatok közül egyet kell megoldani.
  • Határozza meg a Viète-formulák segítségével (a gyökök kiszámítása nélkül) a $3x^3+6x^2+24x+18$ polinom gyökeinek négyzetösszegét.

A megoldásokat a következő órán (december 1) kell beadni.

december 1. Irreducibilis polinomok a racionális számtest felett; szimmetrikus polinomok; elemi törtek

Irreducibilis polinomok a racionális számtest felett; Rolle(?)-tétel; Schönemann–Eisenstein-féle irreducibilitási kritérium; Viète-formulák és szimmetrikus polinomok; racionális törtek felbontása elemi törtek összegére; ekvivalenciák a számfogalom felépítésében.

Tananyagok:

december 8. Prímszámok; hatványösszegek + második zh

A prímszámok eloszlásával kapcsolatos tételek; Fermat-féle kétnégyzetszám-tétel; Waring-problémakör; pitagoraszi számhármasok.

Tananyagok: