Szaknyelvi követelmények a matematika szakokon

A 2022. év decemberében elfogadott LIX. törvényben az Országgyűlés úgy rendelkezett, hogy a továbbiakban az oklevél megszerzésének nem államilag előírt feltétele a nyelvvizsga bizonyítvány. A törvény a nyelvi kompetenciák mérésének feladatát a felsőoktatási intézmények hatáskörébe sorolta át. Az alábbiakban közöljük, hogy a Bolyai Intézet milyen szaknyelvi követelményeket ír elő a magyar képzési nyelvű matematika szakokon, továbbá a szaknyelvi követelmények teljesítését hogyan ellenőrizzük és adminisztráljuk.

Kérdésekkel Szűcs Gáborhoz, a Bolyai Intézet oktatási referenséhez lehet fordulni.


A szaknyelvi követelmények ellenőrzése és adminisztrációja

Az összes matematika szak képzési programjába bekerült a 0 kredites MSZKT-001 „Szaknyelvi ismeretek-Matematika” című tárgy, melyet aláírással értékelünk. Ezt a tárgyat mindenkinek kötelező teljesíteni, ez az abszolutórium kiadásának egyik feltétele.

Amennyiben a hallgató a TTIK-hoz tartozik, és a szakján lehetőség van a szaknyelvi követelményeket nyelvvizsgával teljesíteni, és a szükséges nyelvvizsga rögzítve volt a Neptunban 2024. október 1-én, akkor a Neptun már aláírta a szaknyelvi ismeretek tárgyat egy 2024. októberében lefutó ellenőrzés során.

Amennyiben a hallgató szakján lehetőség van a szaknyelvi követelményeket nyelvvizsgával teljesíteni, és a beiratkozáskor a szükséges nyelvvizsga rögzítésre került a Neptunban, akkor a Neptun szintén automatikusan aláírja a szaknyelvi ismeretek tárgyat a hallgató számára. Ez az jelenti, hogy a későbbiekben ezt a tárgyat már nem kell felvenni.

Minden más esetben a hallgatónak a tanulmányai folyamán egyszer fel kell vennie a szaknyelvi ismeretek tárgyat. A hallgatók 2 féléves képzés esetén leghamarabb a 2. félévben, hosszabb képzés esetén leghamarabb a 3. félévben jelentkezhetnek a szaknyelvi ismeretek tárgyra. A hallgatóknak a kurzus Coospace színterén kell igazolniuk azt, hogy valóban teljesítik a szakjuknak megfelelő szaknyelvi követelményeket.


Mentesség a szaknyelvi követelmények alól

A szaknyelvi követelmények alól mentesülnek azon speciális képzési igényű hallgatók, akiknek az Esélyegyenlőségi Iroda igazolja, hogy egészségügyi okokból kifolyólag nem képesek a követelmények teljesítésére. A szaknyelvi ismeretek tárgyat a mentességet élvező hallgatóknak is fel kell venniük valamikor a tanulmányaik folyamán!


A matematika alapszak szaknyelvi követelményei

A matematika alapszakon teljesítettnek tekintjük a szaknyelvi követelményeket, ha az alábbi feltételek közül bármelyik teljesül:

  • 1. A hallgató államilag elismert középfokú (B2) vagy magasabb szintű komplex nyelvvizsgát szerez tetszőleges idegen nyelvből, és a nyelvvizsga rögzítve van a Neptun tanulmányi rendszerben. A hiányzó nyelvvizsgákat a Modulo rendszerén keresztül lehet felvinni.
  • 2. A hallgató emelt szintű érettségi vizsgát tett tetszőleges idegen nyelvből.
  • 3. A hallgató hosszabb időt külföldön tölt hallgatói mobilitás programmal idegen nyelvű matematika képzésben. A hosszabb idő a fogadó intézmény oktatási rendje szerint egy egész félévet, trimesztert, stb. jelent.
  • 4. A hallgató kreditet hoz külföldi egyetemen folytatott idegen nyelvű matematika képzésből.
  • 5. A hallgató a képzés keretei között elvégez legalább két matematika tárgyat idegen nyelven. Ebbe az alábbiak is beleszámítanak:
    - A matematika szak „Szakdolgozat előkészítése” című tárgya, amennyiben az oktató igazolja, hogy a hallgató jelentős mennyiségű idegen nyelvű szakirodalmat dolgozott fel.
    - A matematika alapszakon a 2024/25-ös tanévtől kezdve a „Számítógépes szakmai praktikum” című tárgy.
    - A Bolyai Intézet honlapján megadott Coursera kurzusok.


Az osztatlan matematikatanár szak szaknyelvi követelményei

Az osztatlan tanárszakokon a szaknyelvi követelmények szakonként eltérőek. A TTIK-hoz tartozó hallgatóknak elég az egyik, általuk választott szakjukon megfelelni a követelményeknek, és csak az ezen szakhoz tartozó szaknyelvi ismeretek tárgyat kell teljesíteni. A BTK-hoz tartozó hallgatóknak mindkét szakjukon teljesíteni kell a szaknyelvi követelményeket.

A matematikatanár szakon a szaknyelvi követelmények teljesíthetőek a matematika alapszaknál felsorolt lehetőségekkel. Ezen felül a matematikatanár szakos hallgató akkor is teljesíti a szaknyelvi követelményeket, ha a másik szakja idegen nyelv. Ha a hallgató erre hivatkozva kívánja teljesíteni a matematika szaknyelvi követelményeket, akkor a szaknyelvi ismeretek tárgyat valamikor fel kell vennie a tanulmányai folyamán.


Az alkalmazott matematikus és matematikus mesterszakok szaknyelvi követelményei

A hallgatóknak a képzés keretei között el kell végezni legalább négy matematika tárgyat angol nyelven. Ebbe a „Diplomamunka konzultáció” című tárgy is beleszámít, amennyiben az oktató igazolja, hogy a hallgató jelentős mennyiségű idegen nyelvű szakirodalmat dolgozott fel.

Amennyiben a mesterszakos hallgató a tanulmányait a 2022/2023-as tanévben vagy korábban kezdte, akkor a szaknyelvi követelmények egy államilag elismert középfokú (B2) komplex nyelvvizsga megszerzésével is teljesíthetőek.


A részidős matematikatanár és matematika szaktanár mesterképzések szaknyelvi követelményei

A részidős matematikatanár és matematika szaktanár mesterképzéseken a szaknyelvi követelmény egy államilag elismert középfokú (B2) vagy magasabb szintű komplex nyelvvizsga tetszőleges idegen nyelvből. A nyelvvizsga kiváltható egy matematikai szakirodalom alapján készült idegen nyelvű referátummal. Ennek részleteit a képzés elején hirdetjük ki.