Kedves elsőéves hallgató!

A Bolyai Intézet összes dolgozójának nevében szeretettel köszöntelek a matematika képzésen! Ebben a tájékoztatóban a legfontosabb félévkezdési tudnivalókat szeretném összefoglalni.


A félévek felépítése

Az egyetemi képzésben minden tanév egy őszi és egy tavaszi félévből (szemeszterből) áll. Az egyes félévek maguk is több időszakból épülnek fel, melyek kezdő és végdátumai évről évre változnak. Ezeket a határidőket mindig megtalálod a kari honlapon kihirdetett kari naptárban, és a tanulmányaid folyamán ezeket nagyon fontos lesz figyelemmel követned. A következő félév fontosabb határidői:

  • Rangsoros kurzusfelvételi időszak: augusztus 26.–31.
  • Versenyalapú kurzusfelvételi időszak: szeptember 2.–22.
  • Szorgalmi időszak (tantermi órák és számonkérés): szeptember 9. – december 14.
  • Vizsgaidőszak (kizárólag számonkérés): december 16.–21. és január 2. – február 1.

 

Hol lesznek majd az órák?

A matematika kurzusokat nagyrészt a Bolyai épületben (Szeged, Aradi vértanúk tere 1.) tartjuk. Az egyetemen minden tanteremnek van egy kódja, ami a Neptunban fel van tüntetve a kurzusok adatlapján. A Bolyai épületben található termek kódja BO betűkkel kezdődik.

A Neptunban az Információk → Lekérdezések menüpontban található egy teremkereső funkció. Ennek segítségével a teremkód alapján lekérdezhető bármely egyetemi tanterem címe, továbbá a program térképen is ábrázolja az épületet.

Milyen tankönyvekből tanuljak?

A legtöbb egyetemi kurzus nem egy adott tankönyv menetrendjét követi, ugyanis a tematikát az oktató egyéni preferenciái is befolyásolják. Szerencsés esetben az oktató tud ajánlani egy vagy több tankönyvet, ami jól lefedi a kurzus anyagát. De a legjobb tankönyv mindig a hallgató saját maga által készített jegyzet, azaz óravázlat.

Mi a számonkérés menete a kurzusokon?

A kurzusok teljesítési követelményeit az oktatók saját maguk határozzák meg, a számonkérés menete nem egységes. Az oktatók kötelesek a követelményeket a félév elején kihirdetni.

Az is az oktatók egyéni döntése, hogy milyen mértékben követelik meg az órák látogatását. Egyes kurzusokon katalógust vezetnek, jegyzőkönyvezik a hiányzásokat. Más kurzusokon az oktató egyáltalán nem tartja nyilván, hogy ki járt be az órákra. Ennek ellenére javasolt látogatni az órákat, ugyanis ez nagyban megkönnyíti a felkészülést a dolgozatokra és a vizsgákra.


Mi a legfontosabb rövid távon?

Jelentkezni az őszi féléves kurzusokra a Neptunban, amire a kurzusfelvételi időszak során van lehetőség. Egyes tárgyak több elemből (előadás és gyakorlat) is állnak. Fontos, hogy ilyenkor mindkét tárgyelemre jelentkezni kell! Amennyiben egy gyakorlatot több példányban is meghirdettek, akkor ezek közül csak egyet kell felvenni. Ilyenkor az alap- és a mesterképzésben a hallgató maga dönti el, hogy a felajánlott időpontok közül melyikre jelentkezik. Ezzel szemben a tanárképzésben elvárt, hogy a hallgató a Coospace felületén közzétett szakos órarend szerint jelentkezzen a gyakorlatokra. Amennyiben óraütközés miatt a tanárszakos hallgató egy másik gyakorlatot szeretne látogatni, akkor erről előzetesen egyeztetni kell az oktatókkal.


Honnan tudom, hogy milyen tárgyakat kell felvennem?

Ez elérhető a Neptun felületén is, de nem feltétlenül felhasználóbarát módon.

A matematika szakok részletes leírása elérhető a Bolyai Intézet honlapján az Oktatással kapcsolatos információk menüpont alatt. Itt megtalálod az elvégzendő tárgyakat féléves bontásban. Emellett hasznos azt is áttekinteni, hogy a képzésben az egyes tárgyak hogyan épülnek egymásra. Ha esetleg egy adott félévben nem tudsz majd minden kurzust teljesíteni, akkor érdemes azokra fókuszálni, melyek előfeltételei további tárgyaknak.

Mi a különbség a kedvezményes (rangsoros) és a versenyalapú kurzusfelvétel között?

A kurzusfelvételi időszak első hete a rangsoros kurzusfelvétel. Ilyenkor a hallgatók a létszámkorláton felül is jelentkezhetnek a kurzusokra, és nincs jelentősége a jelentkezés időpontjának. De ez a jelentkezés még nem végleges! A kedvezményes időszak végén a Neptun rangsorolja a hallgatókat a tanulmányi eredményük alapján, és a létszámkorlát feletti jelentkezőket eltávolítja a kurzusokról. Ez hasonló módon történik, mint a vonalhúzás az egyetemi felvételi eljárásban.

A kurzusfelvételi időszak második része a versenyalapú kurzusfelvétel. Ekkor a hallgatók már csak a szabad helyekre tudnak jelentkezni, és a helyfoglalás jelentkezési sorrendben történik.

Neptun – Coospace – Modulo, ezek mik?

Ezek elektronikus felületek, melyek különböző adminisztratív feladatokat látnak el.

Neptun: A tanulmányok adminisztrációjára szolgál. Itt kell felvenni a kurzusokat a félév elején, itt lehet jelentkezni a vizsgákra, és ide írják be az oktatók az érdemjegyeket.

Coospace: Az oktatókkal való kapcsolattartást segíti. Az oktatók a félév elején itt hirdetik ki a kurzusok teljesítési követelményeit, továbbá sok oktató ide teszi fel az oktatási segédanyagokat is.

Modulo: A Tanulmányi Osztállyal való kapcsolattartásra szolgál. A tanulmányaid bizonyos pontjain itt kell majd benyújtanod különféle kérvényeket: szakirányválasztás, záróvizsgára jelentkezés, stb.


Kihez fordulhatok segítségért, ha kérdésem van?

Az egyes kurzusok tananyagával és a teljesítési követelményekkel kapcsolatban az oktatók tudnak felvilágosítást adni. Az oktatókat e-mail levelezéssel vagy a kurzusok időpontjában személyesen tudod a legkönnyebben elérni. A Bolyai Intézet honlapján a Munkatársaink menüpontban megtalálható minden oktató elérhetőségét.

Ha a tanulmányok adminisztrációjával kapcsolatban merül fel kérdés, akkor a kari Tanulmányi Osztályhoz (TO) kell fordulnod. 

Ha a kérdés ennél bonyolultabbnak tűnik, akkor keresd meg Szűcs Gábort, a Bolyai Intézet oktatási referensét.