A sztochasztika alapjai gyakorlat

A tárgy előfeltételeire illetve a vizsgára vonatkozó információk az előadás honlapján, illetve a kurzusleírásban találhatóak. A gyakorlat és az előadás külön kreditelt.

Előismeretek: Mindenki nézze át kombinatorikából az összeszámlálási alapokat, kalkulusból a határértéket és az integrálást! Elemi kombinatorikával részletesebben a diszkrét matematika tárgy foglalkozik, itt csak érintőlegesen foglalkozunk vele. Letölthető a kombinatorikai alapok összefoglalása (pdf és ps).

Kurzuskövetelmény: A félév során 3 zh megírására kerül sor. A gyakorlaton összesen 75 pontot lehet szerezni. A három dolgozat közül legfeljebb egy pótolható/javítható a vizsgaidószak első hetében. További maximum 2-szer 5 pont  program írásával szerezhető, ami csak a zhkon a minimális 38 pont elérése után számít be az összpontszámba. 

Ponthatárok:

65-75 jeles (5)
56-64 jó (4)
47-55 közepes (3)
38-46 elégséges (2)
0-37 elégtelen (1)

A zh-k az elméleti összefoglalóban felsorolt definíciókra és alaptevető összefüggésekre vonatkozó elméleti kérdéseket is tartalmaznak. Zh-n csak számológép (nem mobiltelefon!), képletgyűjtemény és statisztikai táblázatok (itt statisztikai táblázatok pdf és ps formátumban) használható. Kérek mindenkit, hogy táblázatokat és képletgyűjteményt hozzon magával zh-ra, ezeket egymástól kölcsönkérni nem lehet! Néhány kidolgozott statisztika példa pdf és ps formátumban.

Vannak gyakorló feladatok, de nem teljes.

Tematika:

Valószínűség fogalma

Témakör

Elméleti háttér

Kombinatorikai alapok

permutáció, variáció, kombináció, mindegyikből ismétléses és ismétlés nélküli változat

Eseményalgebra

esemény fogalma (elemi esemény, biztos esemény, lehetetlen esemény), események relációi ('maga után vonja', kizáró események,...), A szigma-algebra, műveleti tulajdonságok, azonosságok (De Morgan,...)

Valószínűség

Kolmogorov-féle valószínűségi mező, tulajdonságok, Poincaré formula és egyenlőtlenség

Klasszikus valsz-i mező

kombinatorikus kiszámítási mód

Geometriai valsz-i mező

egyenletességi hipotézis

Feltételes valószínűség

események függetlenségének definíciója, feltételes valószínűség fogalma, teljes valószínűség tétele, Bayes formula, Bayes tétele

Valószínűségi változó eloszlása

Témakör

Elméleti háttér

Valószínűségi változó jellemzése, várható érték, szórás

valószínűségi változó, eloszlásfüggvény, folytonos valsz. vált., sűrűségfüggvény, diszkrét eloszlás fogalma, tulajdonságai, valószínűségi változók függetlensége, várható érték és szórás fogalma, tulajdonságai

Nevezetes diszkrét eloszlások

 Bernoulli, binomiális, polinomiális, hipergeometrikus, geometriai, Poisson eloszlás

Nevezetes folytonos eloszlások

 egyenletes, exponenciális, normális (Gauss) eloszlás

 nevezetes összefüggések

 CHT, Moivre-Laplace tétel, Markov és Csebisev egyenlőtlenség, valószínűségi változók transzformációi

Matematikai statisztika alapjai

Témakör

Elméleti háttér

Statisztikai becslések

empirikus eloszlásfüggvény, várható érték, szórás, maximum-likelihood módszerek,  momentumok módszere, Bayes-becslés, konfidencia-intervallum

Statisztikai próbák

 mű-próba, t-próba, F-próba, kétmintás t-próba, khi-négyzet próbák, korrelációs teszt



Ajánlott irodalom:

Nagy-György Judit, Osztényiné Krauczi Éva, Székely László: Valószínűségszámítás és statisztika példatár. Polygon Jegyzettár
Solt György: Valószínűségszámítás. Bolyai könyvek - (az alapokat segít megérteni, a gyakorlathoz ez az egy könyv kevés!)
Viharos László: A sztochasztika alapjai. Polygon Jegyzettár

utolsó frissítés: 2015. február 7.