Valószínűségszámítás előadás és gyakorlat (2013 tavasz)

Időpontok: A félév folyamán öt alkalommal az alábbi időbeosztás szerint.

Helyszín: Fejér terem - M4.

Tudnivalók: A félév folyamán öt időpontban alkalmanként négy órában adom majd le az anyagot. Az első és a harmadik alkalommal csak előadást tartok, ami után a hallgatók az alábbi feladatsorok segítségével készülhetnek a gyakorlati anyagból. A második és a negyedik időpont feladatmegoldó konzultáció lesz, ahol az otthoni gyakorlás során felmerült nehézségeket fogjuk megbeszélni. Az ötödik időpont témája attól függ, hogy az első négy alkalommal milyen tempóban sikerül haladnunk. A szorgalmi időszakban nincsen számonkérés. A vizsgaidőszak első hetében lesz egy írásbeli vizsga, mely feladatmegoldásból és elméleti jellegű kérdésekből (definíció- és tételkimondás) fog állni. Ezen a vizsgán nem fogok bizonyításokat kérdezni. Ha valakinek ez a vizsga nem sikerül, vagy nem tud eljönni rá, akkor ő a vizsgaidőszak későbbi heteire meghírdetett szóbeli vizsgákon szerezhet jegyet. A szóbeli vizsgákon csak az elméletet kérem számon a bizonyításokkal együtt.

Letölthető anyagok:

Előadásjegyzet.

Az előadás fóliái.

Eloszlástáblázat.

Feladatok különböző oktatóktól: saját feladataim, Kevei Péter feladatai, T. Szabó Tamás feladatai.

Mintadolgozatok: 1, 2, 3.

Előzetes tematika:

Február 15. 16-20: Műveletek eseményekkel, eseményalgebrák. A valószínűség definíciója és tulajdonságai. A klasszikus és a geometriai valószínűségi mező. Feltételes valószínűség, események függetlensége.

Március 1. 10-14: Feladatmegoldó konzultáció. Gyakorló feladatok: Kevei Péter 1.-3. feladatsora, T. Szabó Tamás 1.-6. feladatsora, illetve az én 1.-4. feladatsorom.

Április 12. 16-20: A valószínűségi változók. A diszkrét és a folytonos valószínűségi változók várható értéke és szórása. Nevezetes valószínűségeloszlások. A Markov- és a Csebisev-egyenlőtlenség.

Április 26. 14-18: Feladatmegoldó konzultáció. Gyakorló feladatok: Kevei Péter 4.-6. feladatsora, T. Szabó Tamás 8.-13. feladatsora, illetve az én 6.-10. feladatsorom.

Május 10. 16-20: A nagy számok törvénye és a centrális határeloszlás-tétel. Véletlen vektrováltozók, kovariancia és korreláció. Gyakorló feladatok: az én 11.-13. feladatsorom.

Május 24. 14-16, M1 terem: Írásbeli vizsga

Ajánlott irodalom:

Bognár Jánosné, Mogyoródi József, Prékopa András, Rényi Alfréd, Szász Domokos: Valószínűségszámítás feladatgyűjtemény, Tankönyvkiadó, Budapest, több kiadásban.

Nagy-György Judit, Osztényiné Krauczi Éva, Székely László: Valószínűségszámítás és statisztika példatár, Polygon Jegyzettár sorozat, Szegedi Egyetemi Kiadó, Szeged, 2007.

Solt György: Valószínűségszámítás, Bolyai-könyvek sorozat, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 2004.

Denkinger Géza: Valószínűségszámítási gyakorlatok, Tankönyvkiadó, Budapest, 1996.