A véletlen matematikája: a valószínűségszámítás és a statisztika elemei

Tudnivalók: A tanfolyam egy 30 órás továbbképzés pedagógusok számára. Áttekintjük, felfrissítjük és kibővítjük az egyetemi/főiskolai tanárképzés során megszerzett idevágó ismereteket arra törekedve, hogy a kollégák teljes mélységében megértsék az elméleti összefüggéseket. Másrészt egyszerűbb feladatokon keresztül be kívánjuk mutatni a valószínűségszámítás és a statisztika fontosabb alkalmazási területeit. Ezen túl bemutatjuk azon didaktikai eszközöket, melyekkel az fent jelzett ismeretek hatékonyan oktathatóak a középiskolában egyrészt a reguláris órákon, másrészt szakkörök keretei között.

Időpontok: 2024. február 23.-24., március 8.-9., március 22.-23. Péntekenként 14-20 óra, szombatonként 8-12 óra.

Jelenléti forma és helyszín: Az első két hétvégét online, az utolsó hétvégét személyes jelenléti formában tarjuk meg. Az utolsó hétvége helyszíne: SZTE Bolyai Intézet, Szeged, Aradi vértanúk tere 1.

Technikai követelmények az online órákhoz: Saját számítógép, webkamera, megbízható internetelérés.

Számonkérés menete: A minimum részvétel a képzésen a teljes óraszám 80 százaléka. A képzés során a tematikai egységeket nem értékeljük külön-külön. A záróértékelés egy projektmunka alapján fog majd megtörténni, melynek témáját az oktatóval egyénileg kell egyeztetni. A projektmunka a kiválasztott témakör rövid elméleti bemutatását, valamint ehhez kapcsolódóan egy 1-2 órás „szakköri” foglalkozásnak a tartalmi és módszertani kidolgozását tartalmazza. A projektmunkát elektronikus formában, e-mailben kell benyújtani az egyénileg egyeztetett időponttal bezárólag.

A képzés azonosítója, alapítási engedély száma: 36/6/2021.

Részvételi díj: 30000 forint.

Előzetes tematika:

Február 23.-24. (10 óra): A valószínűség definíciója, a valószínűség kombinatorikus és geometriai modellje. A feltételes valószínűség definíciója és tulajdonságai, események függetlensége. A Bayes-formula és a teljes valószínűség tétele alkalmazásokkal.

Március 8.-9. (10 óra): Diszkrét és folytonos valószínűségi változók, várható érték és szórás. A nevezetesebb eloszlások. Eloszlásfüggvény, kevert eloszlások. A nagy számok törvényei.

Március 22.-23. (10 óra): A matematikai statisztika alapjai: alapfogalmak, becslési módszerek, konfidencia intervallumok, hipotézisvizsgálat. Konzultáció, felkészülés a projektmunkára.

Kötelező irodalom:

Schultz János, Tarcsay Tamás: Matematika 11-12 - Emelt szint, 157.-204. oldal, Maxim Kiadó, Szeged, 2010.

Ajánlott irodalom:

Denkinger Géza: Valószínűségszámítási gyakorlatok, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, több kiadásban.

Nemetz Tibor, Wintsche Gergely: Valószínűségszámítás és statisztika mindenkinek, Polygon Kiadó, Szeged, 1999.

Solt György: Valószínűségszámítás, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, több kiadásban.