Előző hónap Előző nap Következő nap Következő hónap

iCal fájl letöltése
Csütörtök, 10. Május 2007, 15:00 - 16:00
15.00-15.30
Dr. Czédli Gábor egyetemi tanár:
Definiálhatta volna-e Neumann János a folytonos geometriákat jobban?
Legyen $G$ (végesdimenziós, affin vagy projektív) geometria. $G$-t tökéletesen
leírja altereinek a tartalmazásra nézve hierarchikus rendszere,
az ún. $L(G)$ altérháló. $L(G)$ moduláris és dimenziófüggvény van értelmezve rajta.
Hilbert-terek operátorgyűrűitől jutott el Neumann János a folytonos geometria
fogalmához. Ez annyiban tér el $L(G)$-től, hogy dimenziófüggvénye a $0$ és $1$
között minden valós értéket felvesz. A folytonos geometriák egyik legszebb tulajdonságáról szól a felvetett kérdésre választ adó új eredményünk.

15.30-16.00
Dr. Szendrei Mária egyetemi tanár:
Inverz félcsoportok – a differenciálgeometriától az operátorelméleten keresztül az elméleti számítástudományig
Ahogyan a csoportok fogalma elválaszthatatlan a struktúrák szimmetriáitól, az inverz félcsoportok fogalma összekapcsolódik a struktúrák parciális vagy lokális szimmetriáival. A matematika egyes területein „természetesen” bukkannak fel inverz félcsoportok, máshol „meglepő” a szerepük. Az előadásban az utóbbira látunk egy példát: egy olyan, közel másfél évtizede nyitott, véges inverz félcsoportokra vonatkozó probléma megoldásában tett lépésről lesz szó, amely nehezebb, mint a számítástudományban sokáig Rhodes-féle II. típusú sejtés néven emlegetett – de már bizonyított – igen mély tétel.
Hely : Fejér terem

JEvents v3.1.8 Stable   Copyright © 2006-2013