Differenciálegyenletes konferencia a Bolyai Intézetben

A Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézete 2023. június 19 és 23 között 12. alkalommal rendezte meg a Colloquium on the Qualitative Theory of Differential Equations című konferenciát, amely a differenciálegyenletek kvalitatív vizsgálatával foglalkozó kutatók egy fontos és népszerű találkozóhelye. A nagy hagyományokkal rendelkező konferenciát először 1979-ben rendezték meg Hatvani László kezdeményezésére, aki az első hat konferencia főszervezője volt, 2003 óta Krisztin Tibor a főszervező. Az idei konferenciára 21 országból több mint 100 előadó érkezett. A 40 perces plenáris és a 25 perces meghívott előadások mellett három párhuzamos szekcióban 15 perces előadásokon volt lehetőség a legfrissebb eredmények bemutatására. A Bolyai Intézet több, mint 20 előadással képviseltette magát, Röst Gergely, az Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszék vezetője, plenáris előadást tartott.

A konferencián elhangzott előadások napjaink legnépszerűbb kutatási témaköreihez kapcsolódtak. Ezek közül legnagyobb hangsúlyt a késleltetett differenciálegyenletek elmélete (melyekben a változás mértéke nemcsak a jelenbeli értékektől, hanem a múltbeliektől is függ), valamint a differenciálegyenletek biológiai, epidemiológiai alkalmazásainak jutottak.

Az egyetemi újság Krisztin Tiborral és Röst Gergellyel a konferenciáról készített interjúja itt érhető el.

Group photo