Előző hónap Előző nap Következő nap Következő hónap

Csütörtök, 13. November 2008, 15:00 - 16:30
Dr. Pusztai Gábor
egyetemi adjunktus, SZTE Bolyai Intézet

Dinamikai rendszerek vizsgálatánál hasznos eszköznek bizonyul a szimmetria redukciós technikák alkalmazása. Különösen fontos problémakört képez a Riemann G-sokaságokon értelmezett G-invariáns differenciáloperátorok redukciójának megértése és analízise. Az előadás során először röviden áttekintjük a kvantum Hamiltoni redukció elméletét, majd megvizsgáljuk a harmonikus analízis és a kvantummechanika szempontjából egyaránt kitüntett szerepet játszó Laplace operátor redukcióit. Kompakt Lie csoportok poláris hatása esetén teljes leírását adjuk a redukált rendszereknek. Ezen eredmények alkalmazásaként megmutatjuk, hogy a Lie csoportok és a szimmetrikus terek elméletében természetes módon megjelenő poláris hatásokon alapuló konstrukciók Calogero-Moser-Sutherland típusú kölcsönható sokrészecske rendszerekre vezetnek, ami lehetővé teszi, hogy ezt a modellcsaládot egy egységes nézőpontból, a geometria és a harmonikus analízis eszközeivel is tanulmányozzuk.
Hely : Fejér terem

JEvents v3.1.8 Stable   Copyright © 2006-2013