Előző hónap Előző nap Következő nap Következő hónap

Csütörtök, 9. Október 2008, 15:00 - 16:30
Dr. Molnár Lajos
egyetemi tanár, Debreceni Egyetem

A függvényterek izometriáira vonatkozó vizsgálatokat S. Banach indította el. Klasszikus, 1932-ben megjelent könyvében már szerepelnek olyan eredmények, melyek bizonyos függvényterek közötti izometriák szerkezetét írják le. A napjainkig terjedő időszakban ezen vizsgálatok igen kiterjedtek. A kapott eredmények érdekes összefüggéseket mutatnak a tekintett függvény- illetve operátor-struktúrák geometriai és algebrai szerkezete között. Az előadás célja több klasszikus illetve újabb tétel bemutatása, valamint az előadó néhány kapcsolódó eredményének ismertetése. Az utóbbiak során leírjuk az eloszlásfüggvények terének Kolmogorov-Smirnov metrikára, egy Hilbert-tér projekció hálójának az ún. szeparációs metrikára, valamint a kvantummechanikai obszervabilisek (önadjungált operátorok) tereinek a maximális szórás félmetrikájára vonatkozó izometriáit.
Hely : Farkas terem

JEvents v3.1.8 Stable   Copyright © 2006-2013