Előző hónap Előző nap Következő nap Következő hónap

Csütörtök, 8. Március 2001, 15:00 - 16:30
DR. SZENDREI JÁNOS
ny. főiskolai tanár

Ismert, hogy Szele Tibor (1918-1955) Kossuth-díjas algebrista elsőként tartott középiskolai matematikai délutánokat és számos továbbképző előadást tanárok számára. Előadásait, írásait didaktikailag is mintaszerűen fogalmazta meg - különös gondot fordítva a hallgatóság igényeire. A jelen előadás célja annak bemutatása, hogy a vektorműveleteket és azok alkalmazásait hogyan tárgyalta. Vizsgálta azt is, hogy a skaláris és vektoriális szorzást - bizonyos egyszerű közös követelményeket támasztva - csak egyféleképpen, a szokott módon lehet definiálni. A síkvektorok között alkalmas szorzást definiálva bizonyította, hogy ezek a komplex számok testét adják. A véges testek alaptételének bizonyításánál is felveti azt a problémát, hogy lehetne-e a tételnek - síkvektorok közötti alkalmas összeadás definiálása révén - szemléletes bizonyítást adni.
Hely : Haar terem

JEvents v3.1.8 Stable   Copyright © 2006-2013