Analízis Tanszék

A körülöttünk levő világban történő változásokat, a különböző mennyiségek közti összefüggéseket függvényekkel lehet leírni. Az analízis a matematikának a függvényekkel foglalkozó ága, különös tekintettel azok differenciálására és integrálására. Központi fogalma a határérték, melynek első alkalmazásai az ókorra (Archimedes és Eudoxos vizsgálataira) nyúlnak vissza, de melynek pontos megfogalmazása csak a 19. században történt meg Cauchy, Bolzano és Weierstrass munkásságának köszönhetően. Az analízis nélkülözhetetlen a természet törvényeinek leírásában, alkalmazási területe a természettudományokon túl majd minden tudományágra kiterjed.

A tanszék oktatja a matematikai alapműveltség elengedhetetlen részét képező tárgyakat: a differenciálás és integrálás Newtontól és Leibniztől származó, majd Riemann, Lebesgue és mások által továbbfejlesztett elméletét, a valós és komplex függvénytant, differenciálegyenleteket, funkcionálanalízist, stb. Emellett a tanszék felelős a tanárképzésben kulcsszerepet játszó matematikai didaktikáért is. Oktatói aktív kutatásokat folytatnak a differenciálegyenletek, Fourier sorok, Hilbert terek operátorai, matematikai fizika, potenciálelmélet, szimbolikus és közelítő számítások, valamint a matematikai didaktika területén.

A tanszék tagjai:

Tanszékvezető: Dr. Molnár Lajos, egyetemi tanár