Az SZTE Bolyai Intézetének Tanácsa

a Szőkefalvi-Nagy Béla Érmet 2023-ban

Albrecht Böttcher

professzor emeritusnak (Technische Universität Chemnitz) ítélte oda.

Albrecht Böttcher az operátorelmélet kiemelkedő, vezető kutatója elsősorban a szinguláris integráloperátorok és a Toeplitz operátorok elméletének területén. Eredményei jelentős hozzájárulást hoztak ezen területeken és alkalmazásaikban, melyek korántsem teljes listája a következő: közelítési módszerek operátoregyenletek megoldására; nagy Toeplitz mátrixok determinánsainak és spektrális jellemzőinek aszimptotikus elmélete; majdnem periodikus mátrixfüggvények faktorizálása; az erősen oszcilláló szimbólumú Toeplitz operátorok elmélete; rácsok és Toeplitz determinánsok; két projekció által generált operátoralgebrák elmélete. A Toeplitz operátorokkal kapcsolatban írt monográfiáinak hatása azok elméletére kimagaslóan nagy. Ezek egyike, a Yuri Karlovich-csal közösen írt "Carleson Curves, Muckenhoupt Weights, and Toeplitz Operators" c. monográfia (Birkhauser, Basel, 1997), elnyerte az Institut d'Estudis Catalans Ferran Sunyer i Balaguer Díját.

Ez idő szerint Albrecht Böttcher 242 dolgozat és 9 könyv szerzője. A MathSciNet adatbázisában több mint 2900 idézet található munkáira, melyek közel 1500 szerzőtől származnak. Folyóiratunk legutóbbi két kötetében két fontos dolgozatot közölt, melyek máris igen nagy figyelmet keltettek.

A Szőkefalvi-Nagy Béla Érmet Szőkefalvi-Nagy Erzsébet alapította édesapja, Szőkefalvi-Nagy Béla emlékére, aki az Acta Scientiarum Mathematicarum folyóirat főszerkesztője volt 1946-tól 1981-ig. Az Érmet, amelyre a vésést Lapis András szobrászművész készíti, a Bolyai Intézet évenként ítéli oda olyan jeles matematikusnak, aki kiemelkedő, mély eredményeket publikált az Acta-ban.

Az ünnepélyes éremátadásra 2023. november 10.-én (pénteken) 10 órakor a Bolyai Intézet Bolyai termében kerül sor.

Ez alkalomból Albrecht Böttcher professzor

Some highlights from the spectral theory of Toeplitz operators

címmel tart előadást.