Gyászhír

Megrendülten tudatjuk mindazokkal, akik szerették és tisztelték, hogy kollégánk és barátunk, DR. KURUSA ÁRPÁD, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Geometria Tanszékének egyetemi docense, életének 63. évében, hosszú, súlyos betegség következtében 2024. július 07-én elhunyt.


Nekrológ

Kurusa Árpád élete ebben a városban indult 1961. október 24-én, és itt is ért véget 2024. július 7-én. Számára fontos és nélkülözhetetlen kapcsolatokban élt és alkotott. Amihez csak tudott, partnereket keresett, és velük együtt valósította meg terveit, eszméit, tudományos ötleteit.

Az egyetem általános iskolájába járt, majd a Ságvári gimnáziumban érettségizett speciális matematika szakon. Első sikereit fizikai és matematikai tanulmányi versenyeken érte el gimnazistaként. Ennek emlékei ott vannak a KÖMAL arcképcsarnokában, illetve a gimnázium dicsőséggalériáján. A kötelező katonai szolgálat után tanulmányait a JATE matematikus szakán folytatta 1981 és 1986 között. Egy sor Oktatási miniszteri elismerést kapott hallgatói évei során. Szabó Zoltán vezetésével készítette el diplomamunkáját a Radon-transzformáció elméletéből.

Tudományos pályája az 1986-87-es tanévvel repülő rajtot vett. A Bolyai János Matematikai Társulat Nemzetközi Hallgatói Tudományos Konferenciáján fődíjjal értékelték Új inverz Radon-formulák című dolgozatát. Olaszországban I.C.T.P. ösztöndíjat nyert a dinamikus rendszerek tanulmányozására. 1987-ben A Max Planck Intézetben, Bonnban kutatott az MTA ösztöndíjával. Grünwald Géza emlékdíjat kapott 1990-ben. 1991-ben benyújtotta és megvédte a Szabó Zoltán vezetésével írt kandidátusi értekezését A Radon transzformáció címmel. Ebben az évben kapott állandó állást a Bolyai Intézetben. Már korábban a Geometria tanszéken kezdett oktatni magasabb éves matematikus hallgatókat differenciálgeometriából, projektív geometriából és elemi geometriából.

Életében meghatározó élménye volt a S. Helgason meghívására 1992-ben az MIT-n töltött ösztöndíjas év, amelyet a New York-i Soros-alapítvány finanszírozott. Többször volt vendégprofesszor: az Erlangeni Matematikai Intézetben, a Marylandi Egyetemen, illetve a Rényi Intézetben. 2017-ben habilitált a Bolyai Intézetben. Pályafutása alatt több nyertes OTKA pályázatban vett részt vezetőként, illetve tagként. Szakmai érdeklődése a matematikában szinte mindenre kiterjedt. Kutatói tevékenysége elsősorban az integrálgeometria, geometriai és analitikus tomográfia, harmonikus analízis, differenciálgeometria területén öltött publikációkban testet. Az elmúlt néhány évben alapvető kérdések vizsgálata felé fordult, nem véletlenül kérték fel a Projektív-metrikus terekről szóló fejezet megírására a Surveys in Geometry II. kötetében.

47 tanulmánya jelent meg angol nyelven, egy-egy témában kiemelten rangos folyóiratokban. Munkáinak idézettsége 338. Szerkesztőbizottsági munkája kiterjedt volt. Az Acta Scientiarum Mathematicarum szerkesztőbizottságának tagja 1996-től, szerkesztő 2000 óta. 2007-től nyolc évig a Periodica Mathematica Hungarica technikai szerkesztője volt. 2020-tól tagja az International Electric Journal of Geometry szerkesztőbizottságának. A Miskolci Mathematical Notes szerkesztője 2021 novembere óta.

A Geometria tanszék vezetője az első három évre 2000-től lett. Majd többszöri ismétléssel egészen 2018-ig végezte ezt a munkát. A Szegedi Geometria Nap kezdeményezése hozzá kötődik. 2014-ben, 2017-ben és 2021-ben aktív szervezésével jöttek össze a Magyarországon geometriával foglalkozók szakmailag hasznos és tanulságos, baráti hangulatú konferenciára. Szervezője volt a Szőkefalvi-Nagy Gyula Emlékkonferenciának 2003. novemberében a Bolyai Intézetben. A János Bolyai Memorial Conference és a János Bolyai Conference on Hyperbolic Geometry szervezésének aktív részese volt Legalább 50 konferencián tartott előadása dokumentált.

A Bolyai Intézet teljes közössége előtt legutoljára 2018. december 18-án, a Karácsonyi esten tartott emlékezetes előadást. Sok diplomamunka és szakdolgozat készült a vezetésével. Két PhD. fokozat az Intézetben az ő vezetésével született meg. Szívügye volt a tanítás. Az Intézetben kiadott Polygon folyóirat alapító szerkesztője 1992-ben. A Polygon Könyvtár és Jegyzettár szerkesztője 1996-tól. Az oktatást annyira komolyan vette, hogy előadásaihoz hat tankönyvet írt, amelyeket az Egyetemi, illetve a Polygon Kiadó jelentetett meg, legutóbb a Bevezetés a geometriába címűt.

A Bolyai Intézet büszkesége, a Haar Alfréd és Riesz Frigyes által 1922-ben alapított Acta Scientiarum Mathematicarum nemzetközi matematikai folyóirat szerkesztősége a hagyományos nyomdai előállításról a nyomdakész példány számítógépes előállítására 1993-ban tért át az ő irányításával. 25 éven át folytatta magas színvonalon ezt a munkát, a folyóirat terjesztésének elektronikus átállását is megszervezve.

Pályájának az a része, amelyet ő futott maga erejéből, már véget ért. Ettől kezdve bennünk folytatódik, akik értettük, becsültük és szerettük.