II. bevezetõ példa
Véges ponthalmaz adott állású támaszsávjának meghatározása
 
Két párhuzamos egyenes között lévõ pontok halmazát a párhuzamos egyenespár által meghatározott sávnak nevezzük. Az e és f párhuzamos egyenespár által meghatározott sávot S(e,f)-fel jelöljük. A sáv állása az õt definiáló egyenespár állása.

Definíció: Egy P ponthalmaznak egy S(e,f) sáv támassávja, ha e-nek és S-nek, továbbá f-nek és S-nek van közös pontja és P része S(e,f)-nek.

Tétel: Legyen S véges sok pont halmaza a síkon és e egy egyenes, ami meghatároz egy egyenesállást. Ekkor pontosan egy olyan támaszsáv van, amely adott állású.

Bizonyítás: Az unicitás hasonlóan történhet, mint a támaszegyeensre vonatkzoó megfelelõ tétel igazolása.

Az egzisztencia igazzolását szintén visszavezethetjük a támaszegyenesrõl szerzett ismereteinkre. Az adott egyenesnek két irányítása létezik. mindegyikhez tartozik egy-egy támaszegyenes. Ezek párhuzamos egyenes párjai meghatároznak egy sávot. Errõl könnyen belátható,hogy ponthalmazunk egy támaszsávja lesz.


A megfelelõ algoritmikus probléma: Adott egy véges ponthalmaz a síkon és egy egyenes. Határozzuk meg az adott egyeneshez által meghatározott állású támaszsávját a ponthalmazunknak.

Ismét két esetet vizsgálunk. Az elsõ eset egy egyszerûbb speciális eset, amely azonban tartalmazza a lényegi gondolatokat.

 
 
1. eset:
A pontok Descartes-féle koordinátarendszerben kódoltak, amely y tengelye az adott sávállással azonosak.
 

Ekkor a ponthalmaunk elemire az x koordináták minimimát, maximumát, egyszerre kell meghatározni.

Lemma: A kívánt S(e,f) sáv leírása (e és f egyenlete) 2n-2 összehasonlítással megadható.

A két félfeladatra (egy minimum és egy maximum meghatározása) adott részmegoldásunk optimális. Optimális-e a problémára vonatkozó megoldásunk? Sokan elfogadnák hogy igen, de a helyes válasz: nem!

Probléma: Adott n szám. Határozzuk meg a(z egyik) minimális és a(z egyik) maximálist.

A fentiek alapján 2n-2 összehasonlítás elég. Ügyesebben dolgozhatunk-e? Igen

Legyen n=2k. Ekkor k darab párt alkotva és az egy párba esõket összehasonlítva k darab vesztest és k darab gyõztest definiálunk. Az abszolút vesztest a vesztesek közül, az abszolút gyõztest a gyõztesek közül kiválasztjuk a fentiek alapján.

Lemma: n=2k esetén 3k-2=3/2 n-2 összehasonlítással megállapítható a minimális és maximális elem értéke, illetve egy-egy reprezentáns.

Problémák: Mi van, ha inputunk mérete nem páros? Lehet-e ennél is okosabb eljárást megadni?

 
 
2. eset:
Az általános eset
 
Mint elõbb.