Matematikai praktikum
gyakorlat
Időpont, helyszín:
MBNX172fG-3: keddenként 14.00-tól a Rédei teremben
MBNX172fG-4: csütörtökönként 16.00-tól az Irinyi udvari teremben
Tematika
Elemi algebrai azonosságok: két tag összegének (különbségének) négyzete, köbe. Az n-edik hatványok különbségének szorzattá alakítása. A racionális kitevőjű hatvány fogalma, a hatványozás és gyökvonás azonosságai.
Az exponenciális függvény. A valós számok normálalakja. A logaritmus fogalma, a logaritmus azonosságai, áttérés egyik alapú logaritmusról a másikra. A logaritmus függvény.
Számtani és mértani sorozatok tulajdonságai. Százalék- és kamatszámítás. Keverési feladatok.
Az elemi geometria fontosabb fogalmai, tételei és ezek alkalmazásai: arányossági tételek derékszögű háromszögben, Pitagorasz-tétel, a háromszög nevezetes vonalai és pontjai.
Egyenes szakaszokkal határolt síkidomok területe, kerülete. Kör és körcikk területe, kerülete. A szög ívmértéke.
Téglatest lapátlója, testátlója. Hasáb, gúla (csonka gúla), kúp (csonka kúp), gömb térfogata és felszíne.
Síkbeli vektorok összeadása, számmal való szorzása. Egységvektorok, vektorkoordináták.
Koordináta-geometria. Síkbeli derékszögű Descartes-féle koordináta-rendszer. Szakasz felezőpontja, harmadolópontjai. Háromszög súlypontja. Két pont távolsága. Az egyenes egyenletének különböző alakjai, kör egyenlete.
Polinomok, racionális törtfüggvények és tulajdonságaik.
Szögfüggvények értelmezése (forgásszögekre is), négyzetes, hányados és reciprok összefüggés. Két szög összegének (különbségének) szögfüggvényei. Trigonometrikus függvények. Mozgási feladatok.
Egyenletek megoldásai. Másodfokú egyenlet gyöktényezős alakja. Speciális harmad- és negyedfokú egyenletek. Két- és háromismeretlenes egyenletrendszerek.
Tudnivalók
Az órákon Bagota Mónika, Kovács Zoltán és Krisztin Német István: Matematikai praktikum feladatgyűjteményéből (Polygon sorozat, Szegedi Egyetemi Kiadó, 2008.) oldunk meg példákat. Minden órán hat házi feladatot hirdetek ki. Ezeket nem kell benyújtani, de érdemes megoldani, mert kéthetente a házi feladatok (azaz mindig 12 feladat)
közül véletlen sorsolással kerülnek ki a dolgozatok példái. A dolgozatok írásához csak számológép vagy függvénytáblázat használható fel. Dolgozat a 3., 5., 7., 10., 12., és 14. héten lesz, minden dolgozatra 20 percet szánunk.
Az értékelhető félévhez legalább 4 dolgozat szükséges. Összesen két dolgozatot lehet pótolni vagy javítani. Pótolni csak orvosi igazolással lehet, vagy ha a diáknak nyomós oka van a kihagyására és a dolgozat írása előtt szól. Meg nem írt dolgozatot
nem lehet pótolni. Javítás esetén a második, javító
dolgozat eredménye számít. Javítani vagy pótolni várhatóan a vizsgaidőszak első hetében lehet majd.
Az értékelés az alábbi ponthatárok alapján történik:
,,nem teljesítette": legfeljebb 3 megírt dolgozat
elégtelen (1): < 60%
elégséges (2): =>60% de <70%
közepes (3) : => 70% de <80%
jó (4): => 80% de < 95%
jeles (5): => 95%
Vissza
a főoldalra