Bevezetés a számelméletbe kiemelt gyakorlat (2013 ősz)

Követelmények

A gyakorlat sikeres teljesítéséhez elengedhetetlen az órákon (előadáson is!) való aktív részvétel, és az anyag otthoni megtanulása, begyakorlása. Ezt elősegítendő minden héten lesz házi feladat, amelyet a következő hétre mindenkinek meg kell oldani, és készen kell állni a megoldását önállóan (az otthon leírt megoldás felhasználása nélkül) írásban vagy szóban reprodukálni. Ezek a megoldások beleszámítanak a gyakorlat értékelésébe, csakúgy, mint a két zárthelyi dolgozat eredménye, valamint a szorgalmi feladatokkal szerezhető pontok.

Házi feladatok

A házi feladatok egy része rutinfeladat lesz, vagyis olyan feladat, amelynek megoldására van „recept”. Ezeket a feladatokat tehát mindenki meg tudja oldani, aki megértette és megtanulta az órai anyagot, és mindenkinek kötelező is megoldani ezeket. A rutinfeladatokon kívül lesznek érdekesebb, önálló gondolkodást, a tanult fogalmak és összefüggések kreatív felhasználását igénylő szorgalmi feladatok is. Mindenkinek melegen ajánlom, hogy foglalkozzon ezekkel is, mert a matematikai problémamegoldásban a kellő jártasság csak önálló munkával szerezhető meg, mások megoldásainak meghallgatása vajmi keveset segít. Továbbá ezek a nehezebb (de nem feltétlenül nehéz!) feladatok azok, amelyeken való gondolkozás során alkalom adódik a felfedezés örömének és a matematika szépségének megtapasztalására is.

Nagyon fontos, hogy mindenki megtanulja a gondolatait világosan és szabatosan megfogalmazni. Ezért minden héten néhány hallgatónak a táblánál elő kell adnia a kötelező házi feladatok megoldásait, azután pedig önkéntes alapon lehet jelentkezni a szorgalmi feladatok megoldására. Időnként azonban a házi feladatot írásban (röpdolgozat) kérem számon. Mindenki legalább négyszer sorra fog kerülni kötelező házi feladat szóbeli vagy írásbeli megoldására a félév során, és minden megoldásra 2 pontot kaphat. A szorgalmi feladatok megoldása is 2 pontot ér, és az összes (rutin+szorgalmi) pontszámok közül a legjobb öt lesz a végső pontszámba beszámítva. (Tehát a maximális pontszám eléréséhez legalább egy szorgalmi feladat megoldását elő kell adni.)

Dolgozatok

Két nagy (egész órás) zárthelyi dolgozatot fogunk írni, mindkét dolgozatban hat feladat lesz (rutinfeladatok és nehezebb feladatok is). Itt is minden feladat 2 pontot ér, tehát a nagydolgozatokon 12-12 pontot lehet szerezni. Mindkét dolgozatnál legalább 3 pontot kell szerezni; ellenkező esetben a gyakorlat az összpontszámtől függetlenül sikertelen. A dolgozatokon semmilyen segédeszköz nem használható, még számológép, mobiltelefon és függvénytáblázat sem.

Értékelés

Összesen 34 pontot lehet szerezni (2×12 a dolgozatokon, 10 a házi feladatokkal). Vizsgát csak az tehet, aki ebből legalább 14 pontot elér (és a dolgozatokon legalább 3-3 pontot szerzett). A végső osztályzatba fele-fele részben számít a gyakorlaton, illetve a vizsgán nyújtott teljesítmény.

Javítás, pótlás

Javítódolgozat nem lesz; pótolni a két nagydolgozat közül az egyiket lehet, de csak orvosilag igazolt hiányzás esetén. A házi feladatokat nem lehet pótolni vagy javítani.

Puskázás

Automatikusan nulla az összpontszáma annak, aki nem megengedett eszközökhöz folyamodik, pl. puskázik, feladatot másol le, vagy engedi azt lemásolni.