Absztrakt algebra (2017 tavasz)

Követelmények

A kurzus teljesítéséhez egy zárthelyi dolgozatot kell írni az utolsó előadáson (május 19., 10 óra, Vályi terem). A dolgozat eredménye az alábbi ponthatárok szerint határozza meg az osztályzatot:

A dolgozatot két alkalommal lehet javítani/pótolni a vizsgaidőszakban, később megbeszélendő időpontban. Automatikusan elégtelen az osztályzata, és nincs pótlási, javítási lehetősége annak, aki nem megengedett eszközökhöz folyamodik, pl. feladatot másol le, vagy engedi azt lemásolni.

Előismeretek

Az absztrakt algebra – amint a neve is mutatja – absztrakt algebrai struktúrákkal foglalkozik. Az általános elmélet megértését nagyban segíti, ha azt már korábban megismert konkrét struktúrákon illusztráljuk, illetve ezekből a speciális esetekből „absztraháljuk” az általános fogalmakat és összefüggéseket. Ezért erősen építünk a korábban tanult számelméleti, lineáris algebrai és klasszikus algebrai ismeretekre (ezek a kurzusok előfeltételei is az absztrakt algebrának). A legfontosabb átismétlendő témakörök a következők.

Számelméletből: Részbenrendezések, ekvivalenciák és osztályozások, oszthatóság, legnagyobb közös osztó, maradékos osztás, euklideszi algoritmus, lineáris diofantoszi egyenletek, egyértelmű prímfelbontás, kongruenciareláció, maradékosztályok, lineáris kongruenciák és kongruenciarendszerek, Euler-féle φ függvény, Euler–Fermat-tétel, kis Fermat-tétel, modulo m rend, primitív gyökök. Lásd például ezt az előadásvázlatot (1.1–3.3, 4.1–4.12) és feladatsort (6, 17, 18, 22, 33, 34, 38, 39, 53, 54, 56, 57, 88, 90).

Klasszikus algebrából: Komplex számok, (primitív) egységgyökök, csoportok, gyűrűk, integritástartományok, testek, eukideszi gyűrűk, főideálgyűrűk, Gauss-gyűrűk, főideálgyűrűk faktortestei, test feletti polinomgyűrű, polinom (többszörös) gyöke, az algebra alaptétele, irreducibilis polinomok (különösen a komplex, valós és racionális számest felett). Lásd például ezt az előadásvázlatot (1.1–4.32) és feladatsort (8, 16, 17, 18, 19, 26, 27, 28, 35, 37, 38, 39, 41, 43, 45, 51, 52, 53, 59, 60, 63, 64, 65, 66, 69, 70).

Lineáris algebrából: Mátrixok, mátrixműveletek, mátrix inverze, vektortér, altér, lineáris függetlenség, generátorrendszer, bázis, generált altér, lineáris transzformáció, lineáris transzformáció mátrixa.

Geometriából: Egybevágósági transzformációk az euklideszi síkon, előállításuk tükrözések szorzataként.

Bizonyos feladattípusokat lehet gyakorolni a CooSpace-en (az előadás színterében az Előismeretek című tesztben) és Hartmann Miklós gyakorlóoldalán.

Ajánlott és kötelező irodalom