Útmutató az ÚNKP pályázat benyújtásához

Azok számára, akik ÚNKP ösztöndíjra szeretnének pályázni, a korábbi években feltett kérdésekből és tapasztalt problémákból kiindulva összeszedtem néhány információt és szempontot kiegészítésképp az ÚNKP pályázati űrlap kitöltési segédletéhez:

Pályázati kategória kiválasztása: A megfelelő pályázati kategória és időtartama kiválasztásánál a pályázati kiírás a mérvadó, l. a Bolyai+ esetén a 2.5, 4. és 17. pontok, minden más esetben a 2.5, 4. és 18. pontok. Lényeges, hogy a pályázónak az ösztöndíjas időszak teljes időtartama alatt rendelkeznie kell a pályázati kiírás által megkövetelt SZTE (pályázattól függően hallgatói vagy munkavégzésre irányuló) jogviszonnyal. Egyszerre több pályázat is beadható, ha valaki nem csak egyre jogosult, de több ösztöndíj elnyerése esetén egyet ki kell választani, a többiről le kell mondani (l. Ösztöndíj Működési Szabályzat 6.2.4. pontja és a Pályázati kiírásban a kizáró okokról szóló fejezetet). Külön felhívom a Bolyai ösztöndíjasok és arra pályázók figyelmét, hogy a Bolyai ösztöndíjjal párhuzamosan csak a Bolyai+ vehető igénybe, más ÚNKP ösztöndíj nem.

A pályázat beadának módja: A pályázatot a Modulon keresztül a 'Szegedi Tudomyányegyetem' lenyíló listában található űrlapon nyújthatja be a pályázó (helyette más nem). A pályázati űrlap kitöltésénél és a kutatási terv elkészítésénél is a pályázati kiírás a mérvadó. Érdemes figyelembe venni, hogy a kiírás évről évre változik (kivesznek, betesznek, átstrukturálnak), amit a Modulo-s űrlap sokszor nem követ. Kellő körültekintéssel kell eljárni, mivel a beadott pályázat utólag nem módosítható!

A pályázat először egy formai ellenőrzésen megy át (l. pályázati kiírás 15. pont, Bolyai+ esetén 14. pont), teljesíti-e a pályázati kiírás feltételeit, megfelelően van-e kitöltve minden szükséges mező, megvannak-e a szükséges csatolmányok, ha valami nincs rendben, akkor hiánypótlásra szólíthatják fel a pályázót, de akár el is utasíthatják a pályázatot formai okoból, ha rendben van, akkor ezek után – a „Tehetséggel fel!” pályázat kivételével – kiadják szakértői bírálónak (a Bolyai+ esetén csak a kutatási tervet továbbítják az MTA felé, l. pályázati kiírás 15. pont).

Mellékletek: A pályázati kiírás által kért mellékleteket és igazolásokat hiánytalanul fel kell tölteni az űrlapra, a benyújtott pályázathoz utólag csatolány nem adható hozzá. Az alábbiakra külön szeretném felhívni a figyelmet:

Pályázati űrlap: A Pályázati adatlap Excel táblázatot helyettesíti, tehát jó, ha az adatokat hasonló formában, felosztással adjuk meg, ahogy az Excel táblázat kéri, különös tekintettel a 'Többletpontok megállapításához kapcsolódó információk'-ra. A szakmai bíráló a pályázati kiírás '16. A pályázat elbírálásának szempontjai' pontjában megadott táblázat alapján készíti el az értékelést (kivéve a „Tehetséggel fel!” és a Bolyai+ pályázatokét, ezek esetében az továbbiak irrelevánsak), ezért hogy a bírálati folyamatot segítsük, érdemes a pályázati anyagot eszerint tagolni: pl. a táblázatban egy szürkével kiemelt sornak egy (szükség esetén több) dobozt megfeleltetve a Modulo űrlapon, és a teljesítéseket a megfelelő helyen felsorolni az alábbi javaslatok figyelembe vételével.

Megjegyzés: A problémák, kérdések gyakran a pályázati kiírás nem elég alapos átnézéséből erednek, ezért javaslom azt figyelmesen elolvasni, még akkor is, ha valaki korábban már pályázott, vannak változások. A pályázattal kapcsolatos minden lényeges információ megtalálható a pályázati kiírásban és mellékleteiben, de fontos információk vannak az Ösztöndíj Működési Szabályzatban is, illetve a fenti linkeken.