Azok számára, akik EKÖP ösztöndíjra szeretnének pályázni, a korábbi években feltett kérdésekből és tapasztalt problémákból kiindulva összeszedtem néhány információt és szempontot:
Pályázati kategória kiválasztása: A megfelelő pályázati kategória és az ösztöndíjas időszak időtartama kiválasztásánál a Pályázati felhívás a mérvadó, attól eltérni nem lehet, l. a 2., 4. és 5. pontok. Azon doktoranduszok számára, akik SZTE-n kívüli munkaviszonnyal is rendelkeznek és ott kutató tevékenységet végeznek, az EKÖP-KDP is releváns lehet, erre a pályázatra külön Pályázati felhívás vonatkozik. Lényeges, hogy a pályázónak az ösztöndíjas időszak teljes időtartama alatt rendelkeznie kell a pályázati kiírás által megkövetelt jogviszonnyal.
A pályázat beadának módja: A pályázatot a Modulon keresztül a 'Szegedi Tudomyányegyetem' lenyíló listában található űrlapon nyújthatja be a pályázó (helyette más nem). A pályázati űrlap kitöltésénél és a kutatási terv elkészítésénél is a Pályázati felhívás a mérvadó. Érdemes figyelembe venni, hogy a kiírás időnként változik (kivesznek, betesznek, átstrukturálnak), amit a Modulo-s űrlap sokszor nem követ. Kellő körültekintéssel kell eljárni, mivel a beadott pályázat utólag nem módosítható!
A pályázat először egy formai ellenőrzésen megy át (l. Pályázati felhívás 16. pont), teljesíti-e a pályázati kiírás feltételeit, megfelelően van-e kitöltve minden szükséges mező, megvannak-e a szükséges csatolmányok, ha valami nincs rendben, akkor hiánypótlásra szólíthatják fel a pályázót, de akár el is utasíthatják a pályázatot formai okoból, ha rendben van, akkor ezek után kiadják szakértői bírálónak.
Mellékletek: A pályázati kiírás által kért mellékleteket és igazolásokat hiánytalanul fel kell tölteni az űrlapra, a benyújtott pályázathoz utólag csatolány nem adható hozzá. Külön szeretném felhívni a figyelmet, hogy a kutatási tervben (Pályázati felhívás első melléklete) a kötelező vállalásokoknál vagy fel kell sorolni mindent, amit a pályázati kiírás kötelező vállalásként felsorol (l. 10. pont), vagy hivatkozni a pályázati kiírás megfelelő pontjára, valamint arra, hogy a Szegedi Tudományegyetem egységei által szervezett konferenciák (pl. CSM, Eötvözet) nem számítanak intézményen kívüli rendezvénynek. Ha egy kötelező vállalás kimarad a kutatási tervből, az a pályázat elbírálását nem feltétlenül befolyásolja, de ha teljesítése is elmarad, az a beszámoló el nem fogadását vonhatja maga után.
Pályázati űrlap: Az alábbiak csak az EKÖP pályázatokra vonatkoznak, az EKÖP-KDP esetén a Bírálati szempontrendszer alapján értelemszerűen kitölthető az űrlap. A szakmai bíráló a Bírálati szempontrendszer szerint (l. a Pályázati felhívás mellékletei között) készíti el az értékelést, ezért javasolt a pályázati anyagot eszerint tagolni. Ha van valamilyen teljesítés, akkor ott az "Igen"-re kell kattinktani (függetlenül attól, hogy a teljesítés dokumentummal igazolható-e), akkor jelennek meg az adott teljesítéshez tartozó kitölthető dobozok. Az áttekinthetőség érdekében érdemes egy-egy pontnál a több tevékenységet legalább típusonként egymástól jól láthatóan elkülöníteni. Ne másoljunk be formázott szöveget (pl. weblapról), mert a formázást a bíráló felülete nem tudja megjeleníteni, a formázó utasítások olvashatatlanná vagy nehezen olvashatóvá teszik a tartalmat, ezért csak formázatlan szöveget írjunk a dobozokba!
Témavezető adatai: Posztdoktori pályázat esetén nem releváns (kötelezően kitöltendő rész, de pl. egy-egy kötőjel beírható a cellákba).
Folyóiratokban megjelent tudományos publikáció adatai:
Alap- és Mesterképzés kategória esetén Q1 vagy Q2 besorolású folyóiratban megjelent publikációk kiemelt figyelmet kapnak (az egyes folyóiratok besorolásait itt lehet megtalálni, illetve az MTMT-be belépve az oda már felvitt publikációknál is láthatóak a szakterületenkénti besorolások). A pályázati űrlapon (ebben a pontban vagy pedig lejjebb, az eddigi tudományos tevékenységeknél) érdemes feltüntetni (besorolásukkal együtt) a Q3/Q4 besorolású vagy besorolatlan cikkeket is, mivel azok is pontot érnek.
Doktori hallgatói, Doktorvárományosi és Posztdoktori pályázatok esetén segíti a bírálati folyamatot, ha itt fel van sorolva az összes, tudományos teljesítménybe számító publikáció (l. következő pont), nem csak a Q1/Q2 besorolásúak. Ha van D1 besorolású cikk, érdemes ezt a besorolást is feltüntetni mellette.
MTMT: Javasolt MTMT azonosítót létrehozni, ha van legalább egy publikáció, és minden, a pályázatban pontot érő publikációt bevinni. A publikáció intézethez rendeléséhez bevitelkor a legördülő menüből ki kell választani a Bolyai intézetet.
Eddigi tudományos / művészeti tevékenységek :
Ebbe a pontba a Bírálati szempontrendszer "Tudományos teljesítmény" rovatában (hallgatói pályázatok esetén "A pályázat benyújtásáig megvalósult tudományos, művészeti tevékenységek") szereplő teljesítések sorolandók.
Doktori hallgatói és Doktorvárományosi pályázat esetén a doktori fokozat megszerzéséhez szükséges szakmai teljesítmény két, a doktori iskola által elfogadott publikációból áll (l. a doktori iskola adatlapja alján elérhető működési szabályzat 5.3. pontja, aki bizonytalan benne, kérdezze témavezetőjét), ezt javasolt a többi szakmai tevékenységtől elkülönítve megadni az űrlapon. Ezen felül a Doktori hallgatói I pályázat esetén az OTDK eredmények, érmek (különdíj nem), a Doktorvárományosi pályázat esetén a sikeres műhelyvita is tudományos teljesítménynek számítanak.
Posztdoktori pályázat esetén a tudományos teljesítmény a habilitációs szabályzat követelményeinek (l. 40. o.) megfelelő publikációkból áll, tehát a Math. Reviews által referált folyóiratbeli cikkeket kell itt megadni, lehetőleg PhD előtti és utáni bontásban, elkülönítve az egyéb szakmai tevékenységektől.
Ha az MTMT-ben fel vannak sorolva a tudományos teljesítménybe számító publikációk és nincsenek hiánytalanul felsorolva a "Folyóiratokban megjelent tudományos publikáció adatai" résznél, akkor az MTMT azonosító megfelelő helyen való megadása mellett itt kell megadni, az ott felsorolt publikáció melyek számítanak a tudományos tevékenységbe. A megjelent publikációkat nem szükséges dokumentummal igazolni, a bibliográfiai adatok, a publikációra mutató MTMT hivatkozás elegendőek (ehhez saját MTMT azonosító nem szükséges, ha társszerző felvitte). Folyóirathoz benyújtott kézirat esetén Arxiv linket vagy pdf-et, elfogadott cikk esetén az elfogadásról szóló értesítést célszerű igazolásként megadni. Ha egy cikk még nem jelent meg, legyen az is feltüntetve, hogy elfogadott, vagy csak benyújtott kéziratról van-e szó!
A Doktori képzés és Fiatal oktató, kutató kategóriák esetén a bírálati szempontok szerint a 'Tudományos tevékenység'-be nem számító egyéb tevékenységek (tudományos teljesítménybe nem számító publikációk, konferenciaelőadások, ismeretterjesztő munka, díjak, ösztöndíjak, szerkesztői tevékenység, stb.) is pontozhatók, ezeket is itt lehet, lehetőleg a fentiektől jól elkülönítve felsorolni, feltüntetve, hogy ezek 'Egyéb szakmai tevékenység'-nek számító teljesítések.
Megjegyzés: A problémák, kérdések gyakran a Pályázati felhívás nem elég alapos áttekintéséből erednek, ezért javaslom azt figyelmesen elolvasni, még akkor is, ha valaki korábban már pályázott, lehetnek változások. A pályázattal kapcsolatos minden lényeges információ megtalálható a Pályázati felhívásban és mellékleteiben, illetve a fenti linkeken.