A Többváltozós … (mbn32x) kurzus vizsgakövetelményeiről

A "Többváltozós függvények (mbnx322)" kurzus a matek alapszak "matematikus" és "alkalmazott matematikus" szakirányain kötelező. A tanári szakirányon és a szakirány nélküli alapszakon a "Többváltozós függvénytan elemei (mbn321)" kurzus ajánlott. (Az mbn322 kurzussal az mbn321 kiváltható, fordítva nem.)

A 321-es "lazább" kurzus anyaga tulajdonképpen része a 322-es "nehezebb" kurzusénak: ám az inkább a tárgyalás mélységében, és csak másodsorban a pár kiegészítő fejezetben különbözik. Az idei évben megpróbáljuk összevonni a két kurzus kontaktóráit.

Természetesen a számonkérésben a fenti különbségek meg fognak jelenni.

A Bolyai Intézet alapszakos tárgyai "együtt krediteltek". Ez azt jelenti, hogy a tárgyhoz tartozik ugyan előadás és gyakorlat is, ám ezek csak egyszerre teljesíthetőek, a kurzust egy vizsgajegy zárja. (Azaz a gyakorlat külön nem teljesíthető.)

Évközi dolgozatok

A félév folyamán háromszor (okt. 1, okt. 29, nov. 26 (szerda, 8-9, Szőkefalvi terem) lesz közös évközi évfolyamdolgozat. Ezek a dolgozatok nem javíthatók és nem pótolhatók.

A dolgozatok 45 percesek. Minden dolgozatban 2--4 feladat lesz, 24 pontért. (Tehát tisztán "elméleti" kérdés nem.) A részmegoldásokat a szokásos módon pontozzuk.

Lesz ezenkívül 8 röpdolgozat, 5 percesek, egyenként 2 pontot érnek; alapvetően az előző hét anyagából (tétel/definíció/egyszerű feladat)vagy a házi feladatból. Minden héten lesz röpdolgozat, kivéve az első és az utolsó hetet, valamint a nagy dolgozatok hetét.

A fentiek alapján legfeljebb 88 pont kapható év közben. Akinek az évközi pontszáma nem éri el a 26 pontot, nem jöhet vizsgázni, a tárgyat nem teljesítette. Akik a fentiek alapján a 26 pontot nem érték el, de legalább 17 pontot igen, az utolsó héten egy javító dolgozatot írhatnak az egész féléves anyagból. Amennyiben ez a dolgozat sikeres, évközi pontszámukat felemeljük 26-ra (de nem többre).

Vizsga

Vizsgázni tehát csak az jöhet, aki év közben legalább 26 pontot elért.

A vizsgaidőszakban minden héten lesz kollokvium. Ennek részei a vizsgadolgozat és a szóbeli vizsga.

A vizsgadolgozatok 90 percesek. Felépítésük:

Az A részben 3-5 "standard" feladatot kell megoldani. (A feladatok között lehet nehezebb vagy összetett is, de egyik sem igényel különleges ötletet, speciális módszert.) Ez a rész 40 pontot ér, itt legalább 10 pontot kell elérni, különben a dolgozat automatikusan elégtelen. (A részmegoldásokat a szokásos módon értékeljük.)

A B részben 5 definíciót ill. tételt kell kimondani. (Pontosan kell kimondani, a megfelelő feltételekkel stb., de nem kellenek bizonyítások, példák, szemléltetések.) Ez a rész 5x4=20 pontot ér, itt is legalább 10 pontot el kell érni, különben a dolgozat automatikusan elégtelen. (Ebben a részben a teljesen jó válasz 4 pontot, a többé-kevésbé jó, de hiányos válasz 2 pontot ér.)

A C részben az anyag mélyebb megértését ellenőrző kérdésekre kell válaszolni. (Ide tartozhatnak például nem-sablonos feladatok, példák, ellenpéldák konstruálása vagy elemzése stb.) Ez a rész 20 pontot ér, itt nincs minimálkövetelmény.

Ha valakinek a vizsgadolgozatban nem érte el a 10 pontos határokat, nem tehet szóbeli vizsgát és a kollokviuma elégtelen (de újra vizsgázhat).

Sikeres vizsgadolgozat esetén következik a szóbeli vizsga, itt a definíciók, tételek, bizonyítások, példák, ellenpéldák, motivációs részek, alkalmazások ismerete is szükséges. Fontos, hogy a 4-es, 5-ös jegyekért olyan eljárásokat, bizonyításokat is ismerni kell, amit a 2-es. 3-as jegyekért nem. Természetesen lesz részletes tételsor, ami tartalmazza, mit kell bizonyítani, mit csak ismerni.

Ha valakinek a szóbeli vizsgája elégtelen, a kollokviuma is elégtelen, függetlenül a vizsgadolgozattól. Ha a szóbeli rész elfogadható, akkor legfeljebb plusz-mínusz egy jegyet módosít az írásbeli lenti eredményén (az évközi pontok és a vizsgadolgozat együtt 168 pont lehet).

46-75 pont: elégséges
76-105 pont: közepes
106-135 pont:
136-168 pont: jeles

Az esetleges utóvizsgán vagy utóvizsgákon is az előző szabályok érvényesek.

Még néhány szó

Miért nem javíthatók a dolgozatok? Azért, hogy ezzel is kifejezzük, mennyire fontosak a dolgozatok és a rendszeres tanulás; és azért sem, mert ha valaki a dolgozat után még 1-2 hetet az előző dolgozat javításával tölt, a következő dolgozatra sem tud fölkészülni rendesen.

Mindazonáltal, könnyen kiszámolható, hogy önmagában egy rosszul sikerült, vagy akár hiányzó dolgozat sem okozhat problémát, ha a többi dolgozat jól sikerült.


2014. 09. 14.   Németh Zoltán

vissza

Valid HTML 4.01 
Transitional