A Komplex és valós függvénytan elemei alkalmazásokkal kurzus vizsgakövetelményeiről

(nappali tagozat, matek BSc szakirány nélküliek, fizika BSc és MSc bizonyos szakirányokon, matektanár MA)

Előismeretek

Szükségünk lesz az egy- és többváltozós differenciál- és integrálszámításra (Bev. az anal.be, Differenciál és integrálsz., Többvált. fv.ek; illetve Kalkulus 1-2), valamint a komplex aritmetika ismeretére.

A legfontosabb előismeretek (legalapvetőbb fogalmak és tételek) a dolgozatokban és a vizsgán is előkerül(het)nek.

Évközi dolgozatok

A félév során 2 "nagy" 45 perces ZH lesz (márc. 16, ápr. 27), ezek 25 pontot érnek; 6 röpdolgozat, 5 percesek, ezek 2 pontot érnek; valamint 5 alkalommal lesznek kitűzve beadható feladatok, szintén 2 pontért. (A dolgozatokban definíciók/tételek kimondását (bizonyítások nélkül), valamint feladatok megoldását kérjük. A nagy ZH-k az addig tárgyalt anyag egészét kérdezik, a röpdolgozatok alapvetően az előző hét anyagát.) A a dolgozatokból és feladatokból tehát legfeljebb 72 pont szerezhető.

Az évközi munka értékelése, gyakorlati jegy

Matematika szakos hallgatóknak
A gyakorlat az előadással együtt kreditelt, azaz külön nem teljesíthető. Az jöhet vizsgázni, aki az évközi dolgozatokból legalább 24 pontot elért; az évközi teljesítmény mintegy 50 %-ban beszámít a vizsgajegybe.
Fizika szakos hallgatóknak
Azoknak, akiknek gyakorlati jegyet is kell szerezniük: aki az évközi dolgozatokból legalább 28 pontot elért, annak a gyakorlati jegye legalább elégséges, 28 és 72 pont között a szokásos módon osztályzunk.

Akiknek a gyakorlat 0 kredites, azoknak szintén 24 pontot kell elérni ahhoz, hogy vizsgázhassanak.

Javítási lehetőség
Akik a 24, illetve 28 pontot nem érték el, de legalább 20 pontot elértek, az utolsó héten, később egyeztett időpontban, az egész éves anyagból írhatnak egy javító dolgozatot. Ha ez sikeres, évközi pontszámukat 24-re, illetve 28-ra emeljük (de nem többre).

Vizsga

A vizsgaidőszakban legalább 5 alkalommal (minden héten) lesz kollokvium. Ennek részei a vizsgadolgozat és a szóbeli vizsga.

A vizsgadolgozat szintén 72 pont, ebből 24 pontot el kell érni, különben a kollokvium elégtelen.

A vizsgadolgozatban tételek/definíciók kimondását, feladatok megoldását, valamint esszé-jellegű kifejtéseket fogunk kérni. A feladatok a szerepelt mintafeladatokhoz hasonlóak, standard technikákkal megoldhatók (tehát lehet köztük nehezebb vagy összetett is, de egyik sem igényel különleges ötletet, speciális módszert.) A definíciókat/tételeket pontosan kell kimondani, a megfelelő feltételekkel stb., de nem kellenek bizonyítások, példák, szemléltetések. Az esszé-jellegű kérdés(ek)ben egy viszonylag nagyobb kérdéskör összefoglaló ismertetését kérjük: motivációs részek, definíciók, tételek, példák, ellenpéldák, alkalmazások, ideális esetben egy-két részállítás bizonyítása is.

A szóbeli vizsgán a kapott tétel hasonló ismertetését várjuk el: motiváció, definíciók, tételek és bizonyítások, példák, ellenpéldák. Természetesen lesz részletes tételsor, ami tartalmazza, mit kell bizonyítani, mit csak ismerni. A szóbeli rész legfeljebb plusz-mínusz egy jegyet módosít az írásbelik alábbi eredményén:

48-71 pont: elégséges
72-95 pont: közepes
96-119 pont:
120-144 pont: jeles


2015. 02. 05.   Németh Zoltán

vissza