1. A doktori iskola adatai

  1. A doktori iskola neve

    • magyarul: Matematika Doktori Iskola

    • angolul: Doctoral School of Mathematics

  2. Tudományterülete: természettudományok

  3. Tudományága: matematikai- és számítástudományok

  4. Kutatási területe: a matematika egésze, alkalmazásai, matematikadidaktika

  5. Intézmény: Szegedi Tudományegyetem

  6. Székhelye: SZTE Bolyai Intézet, 6720 Szeged, Aradi vértanúk tere 1.

  7. Honlapja: https://www.math.u-szeged.hu/phd/

  8. Alapításának éve: 2002.

2. A Matematika Doktori Iskola vezetősége

A doktori iskola vezetője az MTA Doktora (tudomány doktora) címmel rendelkező egyetemi tanár, törzstag.

A doktori iskola vezetőjét az Egyetemi Doktori Tanács (EDT) javaslatára — a MAB szakértői véleménye és a Szenátus jóváhagyása alapján — a Rektor bízza meg. A megbízás megszűnik a doktori iskola vezetőjének lemondásával vagy teljes idejű munkaviszonyának megszűnésével.

A doktori iskola tanácsa választhat iskolavezető-helyettest az iskola törzstagjai közül, akit az illetékes Tudományterületi Doktori Tanács (TDT) hagy jóvá. A helyettes az iskola vezetőjét annak akadályoztatása esetén, halasztást nem tűrő ügyekben ideiglenesen helyettesítheti.

A doktori iskola vezetőjének munkáját adminisztrátor és titkár segítheti. A titkár feladatait a doktori iskola vezetője határozza meg.

A doktori iskola vezetőjének feladatai:

  • felelősen irányítja a doktori iskola tanácsának munkáját és felelős a tanács döntéseinek végrehajtásáért;

  • koordinálja a szakmai munkát és felelős annak minőségéért;

  • képviseli a doktori iskolát;

  • irányítja a doktori iskola adminisztrációját és információcserét folytat az illetékes doktori tanácsokkal;

  • a Bolyai Intézet vezetőjével közösen figyelemmel kíséri az iskola pénzügyi kereteinek felhasználását.

3. A Matematika Doktori Iskola Tanácsa

A doktori iskolában a szakmai tevékenységet az iskola vezetője és a Doktori Iskola Tanácsa (DIT) irányítja. Ez utóbbi elnöke a doktori iskola vezetője, tagjait a törzstagok javaslata alapján a TDT bízza meg, illetve menti fel.

A DIT tesz javaslatot az EDT-nek új törzstagok bevonásáról a már akkreditált doktori iskolába.

A DIT üléseit a doktori iskola vezetője hívja össze. Az ülés határozatképes, ha a tagok legalább fele jelen van. A DIT a döntéseit jelenléti vagy online szavazással hozza. A DIT üléseiről emlékeztető készül.

Az üléseken meghívottként, tanácskozási joggal vesznek részt:

  • a képzési programok vezetői, amennyiben nem választott tagok;

  • a doktori iskola titkára és adminisztrátora;

  • a doktoranduszok egy választott képviselője.

A DIT nyílt szavazással dönt illetve tesz javaslatot a TDT felé az alábbi bizottságok személyi összetételéről:

  • felvételi bizottságok;

  • komplex vizsga bizottságok;

  • doktori védési bizottság.

4. A doktori képzés

4.1. Képzési programok

A Matematika Doktori Iskolához a következő képzési programok tartoznak:

  1. Algebra

  2. Analízis

  3. Dinamikus rendszerek

  4. Sztochasztika

  5. Geometria

  6. Diszkrét matematika

  7. Matematikadidaktika

A képzési programok vezetői felelősek az iskola programjainak tudományos színvonaláért és oktatási munkájáért. Feladatuk javaslatot tenni a komplex vizsga, valamint a védési bizottságok tagjaira, valamint a programhoz tartozó eljárási kérelmek esetében. Javaslatot tesznek a komplex vizsga elméleti tárgyaira, új előadókra és oktatókra, új kutatási témákra.

4.2. Felvétel a doktori iskolába

A doktori iskolába jelentkezők legalább három tagú felvételi bizottság előtt felvételi vizsgát tesznek. A vizsga célja a jelentkezők szakmai ismereteinek és szakmai intelligenciájának felmérése, valamint tájékozódás jövendő doktori munkájával kapcsolatos elképzeléseikről, eddigi tudományos jellegű tevékenységükről, nyelvismeretükről.

A bizottság értékeli a jelentkezők teljesítményét, ezek alapján rangsorolja őket, és javasolja vagy nem javasolja a felvételüket. Elbírálási szempontok: érdemjegyek, a diploma minősítése, OTDK díj, kari TDK díj, TDK munka, közlemények, konferenciákon való szereplés, a tervezett kutatási munka realitása és ígéretessége, a jelentkező felkészültsége.

Indokolt esetben a felvételi vizsgáztatás videokonferencia-eszközökkel is történhet.

4.3. Doktori kreditek

A doktori képzés során megszerezendő kreditmennyiség: 240.

A Matematika Doktori Iskolában a tanulmányi és a kutatási tevékenységekért, valamint oktatási tevékenységért szerezhetőek kreditpontok az alábbiak szerint.

4.3.1. Tanulmányi kreditek

A hallgatónak a képzés első két éve alatt legalább 5 (ezen belül az első év alatt 2) kurzust kell teljesíteni.

A DI minden félév elején meghirdeti a doktori kurzusokat. Minden kurzus (óraszámtól függetlenül, az olvasókurzus is) 5 kredit értékű.

A doktorandusz kérelmére kurzusként elfogadható online kurzus, nyári vagy téli iskola, workshop részvétel. A kérelmet a témavezető támogatásával a DI vezetőjéhez kell benyújtani.

4.3.2. Kutatási kreditek

A kutatási kreditek teljesítését a témavezető igazolja.

A kutatószemináriumhoz, konferenciához, publikációhoz kapcsolódó teljesítések egy féléven többször is felvehetők. Publikációhoz kapcsolódó teljesítésnél doktorandusz társszerző esetén a krediteket a DIT megoszthatja.

Szakirodalom feldolgozása

10 kredit

Kutatási terv készítése

5 kredit

Tanulmány készítése

10 kredit

Témavezetővel való heti rendszeres konzultáció

10 kredit

Kutatási beszámoló készítése

5 kredit

Részvétel kutatószemináriumon (heti 2 óra)

3 kredit

Előadás kutatószemináriumon

3 kredit

Előadás magyar nyelvű konferencián

3 kredit

Előadás nemzetközi (idegen nyelvű) konferencián

5 kredit

Elfogadott tudományos publikáció, amely nem számítható be az értekezés benyújtásának követelményeinél

10 kredit

Értekezések publikációs követelményeinél megengedett publikáció benyújtása

15 kredit

Értekezések publikációs követelményeinél megengedett publikáció végleges elfogadása

15 kredit

4.3.3. Oktatási kreditek

Gyakorlat tartása egy tanulmányi féléven át, heti tanóránként 2 kredit. Ezen a címen félévénte maximum 8 kredit szerezhető.

Az oktatási kredit beszámítását a hallgatónak kell kérnie. A teljesítést a Bolyai Intézet oktatási felelőse ellenőrzi és igazolja.

4.4. A komplex vizsga

A doktori képzés során, a negyedik félév végén, a képzési és kutatási szakasz lezárásaként és a kutatási és disszertációs szakasz megkezdésének feltételeként komplex vizsgát kell teljesíteni, amely méri és értékeli a tanulmányi, kutatási előmenetelt.

A komplex vizsgára bocsátás feltétele a doktori képzés képzési és kutatási szakaszában (első négy félév) legalább 90 kredit és valamennyi, a doktori iskola képzési tervében előírt tanulmányi kredit megszerzése. Kivételt képeznek a doktori fokozatszerzésre egyénileg felkészülő hallgatók, akinek hallgatói jogviszonya a komplex vizsga sikeres teljesítésével jön létre.

A komplex vizsga két fő részből áll: az egyik részben a vizsgázó elméleti felkészültségét mérik fel (elméleti rész), a másik részben a vizsgázó tudományos előrehaladásáról ad számot (disszertációs rész).

A komplex vizsga elméleti részében a vizsgázó legalább két tárgyból/témakörből tesz vizsgát, a tárgyak/témakörök listáját a doktori iskola képzési terve tartalmazza. Az elméleti vizsgának lehet írásbeli része is.

A komplex vizsga második részében a vizsgázó előadás formájában ad számot szakirodalmi ismereteiről, beszámol kutatási eredményeiről, ismerteti a doktori képzés második szakaszára vonatkozó kutatási tervét, valamint a disszertáció elkészítésének és az eredmények publikálásának ütemezését.

A vizsgát megelőzően a témavezető a vizsgabizottság elnökének címezve írásban értékeli a vizsgázót.

5. A fokozatszerzési eljárás

A sikeres komplex vizsgát követően a hallgató a doktori képzés második, kutatási és disszertációs szakaszának teljesítésével vesz részt, ami a fokozatszerzési eljárás része.

A doktori eljárás egyes szakaszairól jegyzőkönyvet kell vezetni.

5.1. Idegennyelvi követelmények

A doktori képzés végére a doktorandusznak legalább egy középfokú nyelvvizsgával kell rendelkeznie olyan idegen nyelvből (lehetőleg angolból), ami lényeges matematikai irodalommal rendelkezik.

5.2. Publikációs követelmények

Important
Ez a javaslat szinte szó szerint az ELTE Matematika Doktori Iskola szabályzatának 10. pontja van.

A doktori eljárásra való jelentkezésnek feltétele legalább két, megjelent vagy közlésre elfogadott közlemény a doktori értekezés témájából, melyek nemzetközi, vagyis valamely világnyelven publikáló és referált folyóiratban jelentek meg vagy kerültek elfogadásra.

A szóban forgó két közlemény elfogadásánál a folyóirat szakmai színvonala döntő szempont, de az iskola tanácsa esetenként mérlegeli a publikációk súlyát.

A Matematika Doktori Iskola örömmel veszi, ha a jelöltnek van hazai folyóiratban megjelent magyar nyelvű közleménye is. Ha a szóban forgó magyar nyelvű közleményt a nemzetközi referáló lapok valamelyike referálta, úgy kivételes esetben az iskola tanácsa mérlegeli annak beszámítását.

5.3. Az értekezés benyújtása

A doktorandusznak a komplex vizsgát követő három éven belül a doktori szabályzatban meghatározottak szerint doktori értekezést kell benyújtania.

A doktori értekezés benyújtásának feltétele az abszolutórium megszerzése. A TDT az értekezés benyújtásakor az illetékes doktori iskola tanácsának javaslata alapján kijelöli a bíráló bizottságot, megnevezve a két hivatalos bírálót is, egyben tartalék bírálót és tagokat jelöl ki.

Az értekezés nyilvános vitára bocsátásának feltétele a benyújtott értekezés plágiumszűrése a Doktori Repozitóriumba való feltöltés előtt.

Az értekezést legalább egy bekötött példányban kell benyújtani a tudományág szerint illetékes karra. Az értekezéshez mellékelni kell az értekezés téziseit.

Amennyiben a hivatkozott publikációknak társszerzői is vannak, a tézisnek tartalmaznia kell egy olyan részt, amelyben a társszerzők nyilatkoznak arról, hogy az értekezésben szereplő eredmények közül melyek azok, amelyekben a jelölt szerepe meghatározó fontosságú.

5.4. A bírálati eljárás

A doktorandusz a nyilvános vita keretében (szabad előadásban, max. 30 percben) ismerteti értekezésének téziseit. Ismertetik a bírálatokat, majd a jelölt a bírálók írásos, illetve a bizottsági tagok, a bírálók és a jelenlévők felmerülő kérdéseire, észrevételeire válaszol.

A vita lezárása után a bizottság zárt ülésen, titkos szavazással, 0-5 közötti pontozással dönt az értekezés elfogadásáról, amihez az elérhető pontszámok legalább 60%-a szükséges.

A doktori fokozat odaítéléséről a bírálóbizottság jelentése, illetve a kapott pontszámok alapján a DIT foglal állást, a TDT ezt véleményezi, majd a fentiek alapján az EDT dönt.

5.5. Egyéni felkészülők

Az egyéni felkészüléssel fokozatot szerezni kívánók kötelesek komplex vizsgára jelentkezni valamely doktori iskolába. (Ebben az esetben nem feltétel a teljesített 90 kredit.) A jelentkezés elfogadásáról a DIT javaslata alapján a TDT dönt.

Sikeres komplex vizsga esetén a felsőoktatási intézmény elismeri a komplex vizsgára bocsátás feltételéül meghatározott minimum krediteket. Kérelemre az előzetesen megszerzett ismeretek, kompetenciák alapján további krediteket is el lehet ismerni.

Az egyéni felkészülők mellé nem kötelező témavezetőt kijelölni. Amennyiben az egyéni felkészülők a tudományos kutatómunkájukat az Egyetemen végzik, a doktori iskola számukra témavezetőt/konzulenst jelöl ki.

Az önköltség mértékét DIT javaslata alapján a TDT állapítja meg.

6. A minőségbiztosítás elemei

  1. A doktoranduszok kutatási munkájának és a témavezetők tevékenységének folyamatos nyomonkövetése.

  2. Az előadások tárgyának, tartalmának rendszeres frissítése, valamint új előadások bevezetése.

  3. A kutatási témák rendszeres felülvizsgálata.

  4. Az infrastruktúra folyamatos javítása.

  5. Külföldi előadók meghívása, hallgatók külföldi útjainak támogatása.

7. Érvényesség, hatályba lépés

A jelen szabályzat aznap lép hatályba, amikor azt a TDT elfogadja.

Az ebben a dokumentumban és a mellékleteiben nem szabályozott kérdésekben az SZTE Doktori Képzés és Doktori Fokozatszerzés Szabályzata az irányadó.