Fák

 

Feladat: Legyen G egy tetszőleges gráf és e egy éle. Bizonyítsuk be, hogy a következők ekvivalensek:

Feladat: Lehetnek-e a következő sorozatok egy fa fokszámsorozata?

Definíció: Egy fa v csúcsa levél, ha foka 1.

Feladat: Egy n pontú fának hány levele lehet?

Feladat: Egy n pontú fa minden fokszáma 3 vagy 1. Hány levele van?

Feladat: Egy fa minden nem levél csúcsának legalább 3 a foka. Mi a leveleinek minimális száma?

Feladat: Bizonyítsuk be, hogy egy F gráfra a következők ekvivalensek:

Feladat: Hány éle van egy n pontú, c komponensű körmentes gráfnak?

Feladat: Tudjuk, hogy egy T fa felépíthető ághajtásokkal. Bizonyítsuk be, hogy T bármelyik csúcsa kiválasztható a felépítés kiinduló csúcsának.

Feladat: Legyen T egy páros élű fa. Bizonyítsuk be, hog T élei párokba állíthatók úgy, hogy minden pár két éle összefut (azaz van közös végpontjuk, szomszédosak).

Feladat: Legyen T egy fa, amely élszáma hárommal osztható. Igaz-e, hogy élei hármas csoportokba oszthatók úgy, hogy minden csoport egy összefüggő élhármast alkosson? Adjunk szükséges és elégséges feltételt ilyen felbontás létezésére.

Feladat: Bizonyítsuk be, hogy egy fában található olyan csúcs, amely az összes leghosszabb úton rajta van.

Feladat: Legyen T1,T2,T3,...,Tk egy fa összefüggő részgráfjai úgy, hogy tetszőleges két részgráfnak legyen közös pontja. Bizonyítsuk be, hogy ekkor az összes részgráfnak van közös pontja.

Feladat: * Egy n x n-es táblázat n2 mezőjében karaktereket írunk úgy, hogy semelyik két sor se legyen ugyanaz (legalább egy pozícióban különbözzenek). Bizonyítsuk be, hogy letakarható a táblázatunk egy oszlopa úgy, hogy a látható része a táblázatnak továbbra is rendelkezzék ezzel a tulajdonsággal.  


Definíció: Egy T fát egy r kitüntetett csúcsával gyökeres fának nevezzük. r a gyökeres fa gyökere.

Megjegyzés: Egy gyökeres fában minden csúcs fontos paramétere a gyökértől vett távolsága. A gyökértől i távolságra lévő csúcsok halmazát az i-edik generációnak nevezzük. r az egyetlen 0-dik generációs csúcs. A gyökeres fák lerajzolása úgy történik, hogy a csúcsok egymás alatt lévő vizszintes (e0, e1, e2, ...) egyenesekre kerüljenek. Az i-edik generáció az i indexű egyenesre kerüljön.

Feladat: i>0 esetén minden i-edik v generációs csúcsnak egyetlen i-1-edik generációs szomszédja van. Az összes többi szomszédja i+1-edik generációs.

Definíció: A fenti feladat v csúcsának i-1-edik generációs szomszédját v apjának nevezzük. A v csúcs i+1-edik generációs szomszédait v fiainak nevezzük. A gyökeret ősapának is nevezzük.

Definíció: Egy gyökeres fa levele egy fiú nélküli csúcs. Vigyázat, ha egy (T,r) gyökeres fa gyökerének egyetlen fia van, akkor T-t faként tekintve r egy levele (1 a foka), gyökeres faként tekintve r nem levél (van fia).

Feladat: Egy gyökeres fa csúcsaihoz rendeljük az apjukhoz vezető élt. Mi ennek a hozzárendelésnek/függvénynek az értelmezési tartománya és mi a függvényértékek halmaza? Bizonyítsuk be, hogy 1-1-értelmű függvényt definiáltunk. Mi következik ebből?

Feladat: Egy bináris fa egy olyan gyökeres fa, amely minden nem levél csúcsának két fia van. Bizonyítsuk be, hogy egy bináris fának eggyel több levele van mint nem levél csúcsa.

Definíció: Ha egy gyökeres fa minden csúcsára ennek fiai közt egy sorrendet rögzítünk, akkor ezt gyökeres síkfának nevezzük. A geometriai sík jelző onnan ered, hogy a síkfák lerajzolását úgy végezzük, hogy egy csúcs fiainal a balról jobbra sorrend adja a fenti sorrendet. Azaz a sorrend a geometriai elhelyezekedésből kiolvasható legyen. Bináris síkfáknál minden nem levél csúcsnál két fiú van, amelyeket sorbaraktunk: az első fiúra a balként, a másodikra a jobbként hívatkozunk.

Feladat: * Legyen T egy bináris síkfa. Legyen u egy csúcsa, amelynek két fia v és vjobb. v két fia legyen wbal és wjobb. T-n definiáljuk a következő billentésnek nevezett operációt: u új két fia wbal és v, amelynek bal fia wjobb és jobb fia vjobb. Legyen T és T' két tetszőleges n levelű bináris síkfa. Bizonyítsuk be, hogy T' megkapható T-ből billentések sorozatával.  


Feladat: Legyen G egy összefüggő gráf. A következő eljárással G éleinek a piros és zöld színek egyikét adjuk:

Bizonyítsuk be, hogy az eljárás végén a zöld színű élek pontosan egy feszítőfa élhalmazát adják.

Feladat: A következő pontok mindegyikében egy összefüggő gráfot írunk le. Soroljuk fel a leírt gráf összes feszítőfáját.

Feladat: Egy teljes gráf csúcshalmaza legyen {1,2,3,...,n}. Az ij él súlya legyen i+j. Határozzuk meg a legnagyobb súlyú feszítőfát.

Feladat: Egy d-dimenziós hiperkocka csúcsai d hosszú 0-1 sorozatok. Két csúcs akkor és csak akkor van összekötve, ha a megfelelő két sorozat egyetlen pozícióban különbözik (ahol is az egyik csúcsban/sorozatban 0, a másikban 1 áll). Egy élnek legyen i a súlya, ha a két végpontnak megfelelő sorozat az i-edik pozícióban tér el. Határozzuk meg a legnagyobb súlyú feszítőfa súlyát.

Feladat: Egy él-súlyozott összefüggő gráf élein az összes súly különböző. Bizonyítsuk, hogy egyetlen feszítőfa lesz, amely maximális súlyú lesz.

Feladat: Egy él-súlyozott összefüggő gráf élein a súlyok olyanok, hogy a maximális súlyú feszítőfa nem egyértelmű. Legyen T egy maximális súlyú feszítőfa. Bizonyítsuk be, hogy az élek súly-rendezett sorrendje megválasztható úgy, hogy a mohó algoritmus T adja outputként.

Feladat: Adjunk meg egy él-súlyozott összefüggő gráfot úgy, hogy az élein az összes súly különböző legyen, de a második legnagyobb súlyú feszítőfa ne legyen egyértelmű.

Feladat: Egy él-súlyozott összefüggő gráf élein az összes súly különböző. Tudjuk, hogy egyetlen T feszítőfánk van, amely maximális súlyú. Legyen T' egy második legnagyobb súlyú feszítőfa. Bizonyítsuk be T' megkapható T-ből egy él eldobásával és egy új él hozzáadásával.