Bizonyítási sémák speciálkollégium

1997 õsz


A speciálkollégium témája a kombinatorika, bonyolultságelmélet és logika határterületén lévõ problémakör.

A matematikán belül kialakult az igény a matematikai bizonyítás definíciójára. Az állítások és bizonyításuk formális definíció alapján bizonyos jelsorozatok. Elvárjuk, hogy egy tétel, illetve bizonyítás jelsorozat ismeretében, már ne kelljen ötlet a bizonyítás ellenõrzéshez, azaz ``egy gép is ellenõrizni tudjá' a bizonyítást. Egy matematikailag szabatos definíció (amellett, hogy leírja miket tekintünk tételeknek) tartalmaz egy algoritmust, amely egy (t,b), ``tételjelölt---bizonyításjelölt-pár'' inputot elfogad vagy elvet.

Ezt az algoritmust korrektnek nevezzük, ha egy t jelsorozat valóban tétel, akkor legyen olyan b jelsorozat, amelyet az ellenõrzõ algoritmus elfogad, illetve, ha t jelsorozat nem egy tételt ír le, akkor tetszõleges b jelsorozatra a bizonyítás ellenõrzõ algoritmus vesse el (t,b)-t.

A legismertebb bizonyítási séma a Hilbert- vagy Frege-féle séma, amelyben a tételjelöltek a halmazelmélet nyelvén (vagy más nyelven) felírt elsõrendû formulák; a tételek a halmazelmélet axiómáinak logikai következményei; a bizonyításjelöltek a halmazelmélet nyelvén felírt formulákból alkotott véges sorozatok; és az ellenõrzõ algoritmus azt ellenõrzi, hogy sorozatunk minden eleme egy halmazelméleti axióma, illetve sorozatunk elõzõ elemeibõl kikövetkeztethetõ formula, továbbá sorozatunk utolsó eleme a bizonyítandó állítás-e.

Gödel nevezetes teljességi tétele azt mondja ki, hogy a fenti séma korrrekt az általunk megkövetelt értelemben.

A klasszikus matematika eredményei megfogalmazhatók úgy, hogy a bennük szereplõ állítások tételek legyenek a fenti értelemben és bizonyításaik a fenti sémabeli bizonyítások legyenek.

A fentitõl eltérõ sok más bizonyítási séma is létezik. Ezek az utóbbi idõkben egyre fontosabb szerepet kapnak a bonyolultságelméletben és kombinatorikában. A természetesen felvetõdõ kérdések szoros kapcsolatban állnak kódoláselmélettel, illetve NP-teljességi kérdésekkel.

*

A speciálkollégium matematikus és programozó matematikus hallgatók számára van meghírdetve. Alapvetõ gráfelméleti és boznyolultságelméleti fogalmak ismeretét feltételezzük. Tanár szakos hallgatók számára a speciálkollégium túl sok matematikai és bonyolultságelméleti hivatkozást tartalmazhat. Ennek ellenére aki merész és vállalja az esetleges plusz munkát az profitálhat az elõadásokból

*

A speciálkollégiumon való jegyszerzés pontos feltételeit a késõbbiekben adjuk meg.