Részhalmazok
 

Jelölések: Egy H halmaz részhalmazainak halmazát P(H)-sel jelöljük és H hatványhalmazának nevezzük.

Lemma: P(H) elemszáma csak H elemszámától függ.

A fenti lemma értelmezése: Ha H és H' elemszáma ugyanaz, akkor P(H) és P(H') elemszáma is ugyanaz.

A fenti lemma további értelmezése: Ha f:H-> H' párbaállító leképzés/bijekció, akkor létezik g:P(H)->P(H') párbaállító leképzés/bijekció.

A fenti lemma bizonyítása: Legyen g:P(A)->P(B) azon leképezés, amely A egy részhalmazához B azon részhalmazát rendeli, amelyet az A-beli elemek f-nél vett képei (A elemeinek párjai) alkotják. Könnyen belátható, hogy g bijekció P(A) és P(B) között.

Egy p párbaállító leképezésnek/bijekciónak van egy inverze is. q a p párbaállító leképezés/bijekció inverz leképzése, ha B minden b eleméhez rendeli A-beli párját, azaz azt az a elemet, amely párja b. q is egy párbaállító leképezés/bijekció. A (p,q) pár tulajdonsága p o q=idB és q o p=idA, azaz egy elem párjának párja a kiinduló elem. Ezen két tulajdonság karakterizálja is azon bijekciópárokat, amelyek elemei egymás inverzei. Így egy függvény bijekció volta belátható úgy, hogy megadjuk inverzét és igazoljuk a fenti két tulajdonságot. p-nek fenti q inverzére a p-1 jelölést is használjuk.

Az előző esetben g inverze az a leképzés lesz, amely P(B) egy eleméhez A azon részhalmazát rendeli, amely a B-beli elemek f-1 melletti párjait tartalmazza.

A fentiek után értelmes a következő kérdés: Hány részhalmaza van egy n elemű halmaznak? Legyen rn a kérdésre a válasz.

A továbbiakra (szinte az egész szemeszteren végighúzódóan) is jellemző a fenti gondolat, amelyet azonban nem mindig fogunk részletezni.


Formula:

Tétel: Egy n elemű halmaz részhalmazainak száma 2n, azaz rn=2n.

Bizonyítás: Néhány fogalommal kezdünk.

Definíció: Egy H halmaz R részhalmazának karakterisztikus függvénye kR:H->{0,1}, amely egy h elemhez 1-et rendel, ha h az R halmaz eleme és 0-t rendel, ha h nem eleme az R halmaznak.

Egy karaktersztikus függvény egy véges halmazon vett függvény, amit egy véges táblázattal írhatunk le.

Definíció: Legyen H={h1,h2,..., hn}. H egy R részhalmazának karakterisztikus vektora kR=(k1,k2,...,kn), ahol ki értéke 1 ha hi az R halmaz eleme és 0, ha hi nem eleme az R halmaznak.

Legyen Q={0,1}×{0,1}×...×{0,1} az n hosszú 0-1 sorozatok halmaza. Definiálunk egy bijekciót P(A) és Q között: H egy R részhalmazához rendeljük hozzá kR karakterisztikus vektorát.

A fenti leképzés bijektív mivoltát be kell látni. Ezt megtehetjük inverzének megadásával (és annak ellenőrzésével, hogyvalóban inverze leképzésünknek): Egy Q={0,1}×{0,1}×...×{0,1}-beli (k1,k2,k3,...,kn) vektor párja R={hi:ki=1} részhalmaza H-nak.

Q számossága 2n a következő alapelv alapján:

II. Alapelv: |A1×A2×...× An|= |A1|.|A2|...|An|.

Ez az alapelv ismét rendkívül elemi: a szorzás fogalmát megalapozó alapelv.

Ebből adódik a tétel.

A fenti bizonyítás arra is jó, hogy rámutasson a hatványhalmaz elnevezésre. P(H) azonosítható {0,1}×{0,1}×...×{0,1} halmazzal, ahol a tényezők H elemeivel azonosítottak (a karakterisztikus vektorokon keresztül), azaz a {0,1} (halmazelméletben 2-nek nevezett halmaz) önmagával vett többszörös Descartes-szorzatával. Halmazelméletben értelmezzük halmazok hatványát is. AB (vagy bizonyos értelmezési okok miatt BA) az f: B->A függvények halmazát jelöli. P(H) azonosítható (a karakterisztikus függvényen keresztül) {0,1}H-val, amit a halmazelméletben 2H-val is jelölünk. Gyakran P(H), {0,1}×{0,1}×...×{0,1} és 2H között nem teszünk megkülönböztetést.


Rekurzió:

Tétel: rn=2rn-1.

Bizonyítás: Legyen H=H'U{s} egy n elemű halmaz egy speciális s elemmel, H'=H-{s}, azaz H' egy n-1 elemű halmaz. P(A) elemei két osztályba sorolhatók aszerint, hogy s eleme-e egy részhalmaznak vagy nem. A két osztály diszjunkt. Továbbá az egyik osztály (az s-et nem tartalmazó elemek) elemei H' összes részhalmazát adják, azaz P(H'). Továbbá a másik osztály (az s-et tartalmazó elemek) elemei H' összes részhalmazaival párbállíthatók: egy R részhalmaz párja R-{s} (inverze H' egy részhalmazához azt a párt rendeli, amit az s elem hozzáadásával kapunk). Így osztályozásunk mindkét osztályának elemszáma rn-1. A bizonyítás befejezése a következő alapelvből adódik.

III. Alapelv: A1, A2, ..., An páronként diszjunkt halmazok esetén |A1 U A2 U ... U An|= |A1|+|A2|+...+|An|.

Ez az alapelv ismét rendkívül elemi: az összeadás fogalmát megalapzó alapelv.

A fenti három alapelven alapuló bizonyításokat kombinatorikus vagy bijektív bizonyításoknak nevezzük

Megjegyzés: A részhalmazok számára már belátott formula a rekurzió alapján, teljes indukcióval is belátható.