Összeszámlálási alapproblémák

 

Feladat: Az alábbiakban egy döntés/cselekvés elé állítjuk a megoldót. Feladata, hogy sorolja fel az előtte álló lehetőségeket:

  1. Állítson sorba három játékfigurát (mondjuk a három figura: egy cowboy, egy indián és egy lovag).
  2. Válasszon ki az előző három figurából kettőt.
  3. Húzzon ki egyesével az előző három figurából kettőt (a húzásnál nem csak a kihúzott figurák számítanak, de az is, hogy melyiket huzza ki először, melyiket másodiknak).
  4. Válasszon ki az előző három figurából valahányat (esetleg mind a hármat, esetleg egyet sem).
  5. Húzzon ki valahányat az előző három figurából.
  6. Állítson sorba négy játékfigurát (mondjuk a négy figura: egy cowboy, egy huszár, egy indián és egy lovag),
  7. Válasszon ki az előző négy figurából kettőt.
  8. Húzzon ki egyesével az előző négy figurából kettőt (a húzásnál nem csak a kihúzott figurák számítanak, de az is, hogy melyiket húzza ki először, melyiket másodiknak).
  9. Válasszon ki az előző négy figurából valahányat (esetleg mind a négyet, esetleg egyet sem).
  10. Húzzon ki az előző négy figurából néhányat.
  11. 5 szaloncukort osszon el 3 tányérra (a cukrok, tányérok teljesen egyformák, lehet üres tányér is).
  12. 7 szaloncukort osszon el 3 tányérra (a cukrok, tányérok teljesen egyformák, lehet üres tányér is).
  13. 10 szaloncukort osszon el 3 tányérra (a cukrok, tányérok teljesen egyformák, lehet üres tányér is).
  14. 5 szaloncukort osszon el télapó csomagokba (a cukrok teljesen egyformák, akár egy cukor is alkothat egy csomagot).
  15. 7 szaloncukort osszon el télapó csomagokba (a cukrok teljesen egyformák, akár egy cukor is alkothat egy csomagot).
  16. 10 szaloncukort osszon el télapó csomagokba (a cukrok teljesen egyformák, akár egy cukor is alkothat egy csomagot).
  17. Állítsa sorba az 1,2,3,4,5,6 számokat úgy, hogy ne legyen három egymást követő szám, amelyek monoton sorozatot alkotnak.
  18. Állítsa sorba az 1,2,3,4,5,7 számokat úgy, hogy ne legyen három egymást követő szám, amelyek monoton sorozatot alkotnak.
  19. Állítsa sorba az 1,2,3,4,5,8 számokat úgy, hogy ne legyen három egymást követő szám, amelyek monoton sorozatot alkotnak.
  20. Egy 4x4-es táblázat (fehér papírlap) 16 mezőjét a mezőket határoló vonalak mentén két egyenlő területű (8-8 mezőnyi) részre vágjuk. A két résznek összefüggőnek kell lenni. Két vágást nem tekintunk különbözőnek, ha a kapott két alakzatpár egymásba vihető (esetleg megfordítva). Soroljuk fel a lehetőségeket.
  21. Milyen lehetőségeink vannak, ha az előző vágást úgy szeretnénk elvégezni, hogy a kapott két alakzat egybevágó legyen?
  22. Egy nyugat-keleti egyenes országutat egy északon eredő, délre haladó kanyargós folyó 5-ször átmetsz. A 5 hidat számozzuk meg az országút mentén nyugatról keletre az 1,2,3,4,5 számokkal. A folyón északról délre utazva írjuk fel milyen sorrendben utazunk el a hidak alatt.
  23. Egy nyugat-keleti egyenes országutat egy északon eredő, délre haladó kanyargós folyó 7-szer átmetsz. A 7 hidat számozzuk meg az országút mentén nyugatról keletre az 1,2,3,4,5,6,7 számokkal. A folyón északról délre utazva írjuk fel milyen sorrendben utazunk el a hidak alatt.
  24. Egy nyugat-keleti egyenes országutat egy északon eredő, délre haladó kanyargós folyó 9-szer átmetsz. A 9 hidat számozzuk meg az országút mentén nyugatról keletre az 1,2,3,4,5,6,7,8,9 számokkal. A folyón északról délre utazva írjuk fel milyen sorrendben utazunk el a hidak alatt.
 
 

Feladat: Legyen H és H' két azonos elemszámú halmaz. Bizonyítsuk be, hogy

Feladat:

  1. Bizonyítsuk be, hogy 1.000.000-ig ugyanannyi természtes szám van, amelyek csak az 1, 2 és 5 számjegyeket használják, mint amelyek csak a 3, 8 és 9 -es számjegyeket használják.
  2. 1.000.000-ig mely természetes számokból van több: amelyek csak az 1, 2 és 5 számjegyeket tartalmazzák, illetve azokból, amelyek csak a 3, 8 és 0 számjegyeket tartalmazzák.
 
 

Feladat: Írjuk fel az alábbi rekurziók által definiált sorozatok első 20 elemét:

Feladat: Írjuk fel az alábbi rekurziókkal definiált két paraméteres számseregek minél több értékét kis pozitív paraméter-értékekre:

Feladat: Egy üres papírlapra 20 másodperc alatt írjunk fel egy minél nagyobb természetes számot leíró definíciót. Hasonlítsuk össze számunkat az előző feladatban definiált A(5,5) számmal.