Tartalmazás és kizárás elve, logikai szita
 

Jelölések: Legyen S egy alaphalmaz, A1,A2,A3,...,An az alaphalmaz részhalmazai. Legyen I az {1,2,3,...,n} indexhalmaz egy részhalmaza. Legyen AI azon Ai halmazok metszete, amelyek indexei I-beliek. AØ legyen S. Legyen µi azon |AI|, azaz metszet-elemszámok, összege, ahol I végigfut az i elemű indexhalmazokon.

Tétel: |S-A1 U A2 U A3 U...U An|= µ012-... +(-1)iµi+... +(-1)nµn.

Bizoyítás: Legyen s a S alaphalmaz egy tetszőleges eleme. Hányszor számolja meg a bizonyítandó egyenlóség jobb oldalán álló kifejezés ezt az s elemet?

Hogy erre a kérdésre válaszolni tudjunk bevezetünk egy paramétert: Legyen t azon Ai halmazok száma, amelyek tartalmazzák s-et.

Először azt nézzük meg, hogy µi hányszor számolja meg s-et. s t darab halmazban van benne. Így (ti) darab i tagú metszet tartalmazza őt, azaz µi (ti)-szer számolja meg s-et. Ebből adódik, hogy a jobb oldal (t0)-(t1)+ (t2)+...+ (-1)i(ti)+...+ (-1)n(tn). Az összegzést abbahagyhatjuk azon tagnál, amely (tt) előjelezése, ugyanis a későbbi tagok már mind 0-k. A kapott kifejezés a Pascal-háromszög egy sorának váltakozó előjelű összege, azaz (1-1)t. Ez t>0 esetén 0. DE t=0 ESETÉN ÉRTÉKE 1.

Amit kaptunk az, hogy a jobb oldal S-A1 U A2 U A3 U...U An elemeit 1-szer, a többi elemet 0-szor számolja meg, ami éppen a bizonyításhoz szükséges állítás.


A logikai szita a S-A1 U A2 U A3 U...U An halmaz elemszámát adja meg a metszet-elemszámok függvényében. A halmazelméleti aritmetika alapján a S-A1 U A2 U A3 U...U An halmazt A1-1 n A2-1 n A3-1 n ...n An-1 alakba is írhatjuk, ahol A-1 az A halmaz komplementere, azaz S-A. (Állapodjunk meg abban, hogy A1 az A halmazt jelöli.)

A logikai szitát felhasználhatjuk a A1ß1 n A2ß2 n A3ß3 n ...n Anßn halmazok elemszámának meghatározására is, ahol ßi a {-1,1} halmaz egy eleme.