Színezések javítása

Minden színezés esetén esetén feltesszük, hogy van egy S színhalmaz, amiből nem fogunk kilépni.

Triviális átszínezés: Vegyünk egy v csúcsot. Szomszédai között elóforduló színek halmaza legyen T. Legyen S-T egy v színétől különböző eleme s. v színét változtassuk át s-re.

Kempe-átszínezés (az átszínezés elnevezését Alfred Bray Kempe angol matematikusról kapta): Vegyünk két színt s-et és t-t. Legyen Gs,t az s és t színű csúcsok és a köztük haladó élek által alkotott gráf. Legyen C ennek egy komponense. C csúcsain cseréljük fel az s és t színeket.

Ha a színcserét a teljes Gs,t gráf csúcshalmazá;n elvégezzük akkor csupán a két szín nevének felcseréléset végezzük el, a színezés lényegében nem változik. Ha C egyetlen egy csúcs, akkor a Kempe-átszínezés egy triviális átszínezés lesz.

Javításos színezési algoritmusok

A következő algoritmikus sémát követjük. Ismét vegyük csúcsaink egy sorrendjét és minden csúcs színét sorban határozzuk meg. Ha az egyik csúcshoz jutunk és egy új, nagy színt jelöl ki a mohó színezés, akkor ezt a színt nem jelöljük ki gondolkozás nélkül, hanem a már színezett csúcsok által feszített részgráfot megpróbáljuk átszínezni. Ha egy átszínezés ki kerüli az új szín használatát, akkor ezen átszínezést bővítjük. Ha nem, akkor esetleg az átszínezett gráf további átszínezéseivel próbálkozhatunk.

A fenti séma sokféleképpen megvalósítható. Erre mutatunk példákat.

1. példa: síkgráfok színezése

Vegyük az egyszerű síkgráfok csúcsainak azon sorrendjét, amelyben minden csúcsot legfeljebb öt szomszédja előzi meg. Ezt a sorrendet követve színezzünk öt színnel. Egyetlen módon akadhatunk el. Az éppen színezendő v csúcsnak már öt színezett (a sorrendben korábbi) szomszédja van, amelyek különböző színt kaptak. Ekkor próbáljuk meg Kempe-átszínezésekkel elkerülni a hatodik szín felhasználását.

Az öt színezett szomszéd legyen v1, v2, v3, v4, v5, ahol az indexek jelöljék az egyes szomszédok színeit, de egyben G egy rögzített lerajzolásánál a v csúcs körüli geometriai sorrendet is tükrözzék. G1,3-ban legyen C a v1 csúcs komponense.

1. eset: Ha C nem tartalmazza a v3 csúcsot, akkor a megfelelő Kempe átszínezés v1-et átszínezi 3-as színűre, míg v további szomszédainak színe megmarad. Így ezen átszínezés után v színe lehet 3.

2. eset: Ha C tartalmazza a v3 csúcsot, akkor a Kempe-átszínezés nem ad túl sok újat. Ennek ellenére hasznos lesz összefoglalni mit tudunk ekkor.

Ekkor viszont van egy P út, amely összeköti a v1 és v3 csúcsokat és pontjai alternálva 1-es és 3-as színekkel színezve vannak. A P út két végpontja a v csúcs két szomszédja. Ez a két szomszédság lehetóséget ad a P út egy körrré zárására a v csúcs segítségével. Legyen P' az így kapott kör. Gráfunk korábban lerögzített lerajzolásában a P' kör egy önmagát nem metsző zárt görbének felel meg,a mley a síkot két részre osztja: egy korlátosra és egy nem korlátosra. v szomszédainak elnevezésénél az indexek ey geometriai sorrendet követtek így könnyen meggondolható, hogy v2 és v4 a fenti két tartományokat tekintve különbözőkbe esik.

Gondolatmenetünket megismételhetjük a v2 és v4 csúcsokkal és 2, iletve 4 színekkel. Elméletileg ekkor is lesz egy 1., illetve 2. eset. Az 1. esetben egy Kempe átszínezés után megnyílik a lehetőség v színezésére új szín felhasználása nélkül. A bizonyítás befejezéséhez azt kell észrevenni, hogy a P' kör bizonyítja, hogy a 2. eset most nem állhat fent.

2. példa: Brooks-tétel

Legyen G egy D maximális fokú összefüggő gráf, amely sem páratlan hosszú kör, sem teljes gráf. Be fogjuk látni, hogy G D színnel jól színezhető. Ehhez feltehető, hogy D legalább 3.

Vegyük csúcsaink egy tetszőleges sorrendjét és kezdjük el eszerint színezni gráfunkat egy D színt tartalmazó palettával. Egyetlen problémával talákozhatunk: az aktuálisan színezendő v csúcsnak már D darab színezett szomszédja van, amelyek különböző színt kaptak. Legyenek ezek v1, v2, v3,..., vD-1, vD, ahol az indexek a megfelelő csúcs színét adják.

1. lehetőség: A Gi,j gráf vi-t tartalmazó Ci,j komponenséhez nem tartozik hozzá a vj csúcs.

Ekkor a megfelelő Kempe-átszínezés után v új szín felhasználása nélkül kiszínezhető.

2. lehetőség: Valamelyik Ci,j gráf nem azonos egy vi-t és vj-t összekötő Pi,j úttal.

Az 1. lehetőség után már tudjuk, hogy A Ci,j gráf tartalmaz egy vi-t és vj-t összekötő Pi,j útat. tegyük fel, hogy ez nem a teljes Ci,j gráf. Ekkor Pi,j-n vi felöl elindulva lesz egy legelső u csúcs, amelynek van Pi,j-n kívüli, Ci,j-beli szomszédja u '. Belátjuk, hogy u triviális módon átszínezhető. Valóban, ha u a Pi,j út belső pontja, akkor van három azonos színű szomszédja: az út menti két szomszéd és u '. Ennyi színismétlődés a legfeljebb D szomszéd között garantálja az átszínezés lehetőségét. Ha u a Pi,j út egyik végpontja, akkor csak kettő azonos színű szomszédját látjuk: az út menti szomszéd és u ', azonban egyik szomszédja, v színezetlen. Ennyi is elég a garantált átszínezhetőséghez.

Ha u a Pi,j út egyik végpontja, akkor v egyik szomszédját színeztük át a többi szomszéd színének meghagyásával. Ezek után v színezhető új szín felhasználása nélkül. Ha u a Pi,j út belső csúcsa, akkor az új színezés olyan, hogy rá az 1. lehetőség teljesül ezen i és j színpárral, és így készen vagyunk.

3. lehetőség: Valamelyik Pi,j út áthalad egy vk ponton (k különbözik i-től és j-től is).

Ekkor a korábbi módon vk átszínezhető v többi szomszédjának színtartásával és készen vagyunk.

4. lehetőség: Valamely két Pi,j és Pk,l utak közös u belső ponton haladnak át.

Ekkor u átszínezhető és ezzel egy olyan színezéshez jutunk, amelyre az 1. lehetőség teljesül. Így készen vagyunk.

Maradék lehetőség: Ha a fenti négy lehetőség egyike sem teljesül, akkor a D szomszédot (N2) darab út köti össze amelyek belső pontjai páronként diszjunktak egymástól és a {v1, v2, ..., vD} halmaztól. Továbbá ezek az utak a teljes Ci,j gráfok. Mivel gráfunk nem a teljes D+1 pontú gráf ezért a fenti útrendszernek legalább az egyeik eleme nem egy hosszú.

Ebben az esetben a következőt tehetjük: Vegyük az egyik legalább kettő hosszú utat. Feltehető, hogy ez P1,2. legyen u a v2 csúcs P1,2 menti szomszédja. Alkalmazzuk a Kempe-átszínezést a C2,3(=P2,3) gráfra. Ekkor a v2 csúcs a 3 színt fogja kapni és szomszédja u 1 színű lesz. Ez azt jelenti, hogy átszínezés után u egyrészt belekerül a C1,3 gráfba, de benne marad a C1,2 gráfban is. Tehát az átszínezett gráfra biztos nem a Maradék lehetőség áll fenn. A korábbi négy lehetőség mindegyik olyan, hogy lehetőséget ad az új szín használatánal elkerülésére.