Rendezett halmazok

 

Definíció (I): Legyen A egy halmaz és < egy reláció rajta. (A,<) egy rendezett halmaz, ha

Definíció (II): Legyen A egy halmaz és <= egy reláció rajta. (A,<-) egy rendezett halmaz, ha

Feladat:

  1. Legyen (A,<) egy rendezett halmaz(I). Definiáljuk a <= relációt úgy, hogy a <= b akkor és csak akkor teljesüljön, ha a < b vagy a = b. Ekkor (A,<=) rendezett halmaz (II).
  2. Legyen (A,<=) egy rendezett halmaz(II). Definiáljuk a < relációt úgy, hogy a < b akkor és csak akkor teljesüljön, ha a <= b és a = b NEM igaz. Ekkor (A,<) rendezett halmaz(I).
  3. A fenti két irányú megfeleltetés párbaállítja a két definíció által leírt struktúrákat.

Megjegyzés: Tehát bármelyik definícióban leírt feltételeket elfogadhatjuk axiómarendszernek, a feladat alapján bevezethetjük a másik fogalomrendszer relációját és az ott leírt tulajdonságokra mint tételekre hívatkozhatunk.


Definíció: (A,<A) és (B,<B) két rendezett halmaz hasonló, ha van olyan f:A→ B bijekció, ami rendezéstartó, azaz a <A a´ akkor és csak akkor, ha f(a) <B f(a´).

Megjegyzés: Két hasonló rendezett halmazra úgy tekintünk mint két lényegében azonos rendezett halmazra. Használjuk a rendezés-izomorf, illetve azonos típusú leírását is ennek a viszonynak.

Feladat: A következő pontokban leírt rendezett halmazok közül állapítsuk meg melyek típusa ugyanaz:

Feladat: Legyen (A, <A) és (B, <B) két rendezett halmaz véges halmazokon. Igazoljuk, hogy a két rendezett halmaz akkor és csak akkor hasonló, ha |A|=|B|.


Feladat: Legyen (A, <) egy rendezett halmaz, amelyre A megszámlálhatóan végtelen. Igazoljuk, hogy van olyan részhalmaza a racionális számok halmazának, amely a szokásos rendezéssel hasonló (A, <)-val.

Feladat:

Feladat: Legyen A egy olyan részhalmaza a valós számoknak, hogy minden nem üres részének van minimális eleme. Igazoljuk, hogy A megszámlálható.

Feladat: Legyen A egy megszámlálhatóan végtelen halmaz.

Feladat: Legyen (A, <) egy megszámlálhatóan végtelen rendezés. Tegyük fel, hogy ez a rendezés rendelkezik a következő tulajdonságokkal:

Igazoljuk, hogy ekkor (A, <) típusa megegyezik a racionális számok megszokott rendezével.