Ekvivalencia, megszámlálhatóan végtelen és kontinuum számosságú halmazok III

 

Feladat: Van-e olyan szakasz, amely nem tartalmaz olyan pontot, amely mindkét koordinátája racionális? Ha igen, akkor lehet-e tetszőleges a meredeksége? Mi a helyzet egyenessel?

Feladat: Adjunk egy-egy értelmű leképezéseket a következő halmazok között:

  1. a természetes számok részhalmazai,
  2. A természetes számokon értelmezett 0-1 értékű függvények,
  3. a természetes számokból álló számpárok halmazának részhalmazai,
  4. a természetes számpárok permutációi,
  5. a természetes számok halmazának osztályozásai.

Megjegyzés: Ha két halmaz között mindkét irányban létezik egy-egy értelmű leképezés, akkor bijekció is van köztük. Ennek ismeretében néha technikailag könnyebben tudunk ekvivalenciát igazolni. A fenti feladatban szereplő halmazok mindegyike kontinuum számosságú.

Feladat: Adjunk egy-egy értelmű leképezéseket a következő halmazok között:

  1. valós számok,
  2. valós számpárok,
  3. a sík egyenesei,
  4. a sík pontjai,
  5. a sík körlapjai,
  6. a sík háromszögei.


Feladat: A sík egész koordinátájú pontjainak valamelyikén egy nyúl van. Tudjuk, hogy a nyúl egyenletes vonalú egyenletes ugrálást végez. Mozgását egy v egész koordinátájú sebességvektor írja le. Minden óraütésnél a nyúl hozzáadja v-t a jelenlegi pozíciójához és odaugrik. Egy vadász csak a fentieket tudja a nyúlról (v-t, vagy kezdőpozícióját nem ismeri). Minden óraütésnél az egyik egész koordinátájú pontra rálőhet. Ajánlhatunk-e neki olyan lövési stratégiát, amivel biztos eltalálja a nyulat?

Feladat: Az U halmaz bizonyos részhalmazainak halmazát Boole-algebrának hívjuk, ha zárt az unió, metszet és komplementer képzésre. (Ilyen például az összes részhalmaz halmaza.)

Feladat: Egy G csoport minden R részhalmazához van olyan részcsoport, ami R-et tartalmazza és ezen tulajdonságok mellett a legszűkebb. Ez az R által generált részcsoport. Igazoljuk, hogy ha R megszámlálható, akkor a generált részcsoport is az.


Feladat: H a természetes számok halmazának bizonyos részhalmazait tartalmazza. Az alábbiakban H-ra vonatkozó tulajdonságokat írunk le. Milyen sok eleme lehet H-nak a megfelelő feltétel teljesülése esetén?

  1. H elemei végesek.
  2. H elemei végtelenek.
  3. H elemei páronként diszjunktak.
  4. H elemei páronként tartalmazkodóak. (Két halmaz tartalmazkodó, ha egyik a másik részhalmaza.)
  5. H elemei páronként majnem diszjunktak. (Két halmaz majdnem diszjunkt, ha véges sok közös elemük van.)
  6. H bármely két különböző elemének legfeljebb 2010 közös eleme van.
  7. H bármely két különböző elemére teljesül, hogy metszete és mindkét irányú különbsége végtelen.


Feladat: Egy cirkalmas T betű legyen három közös végponttal rendelkező, de különben diszjunkt "szép" folytonos görbe ponthalmaza. Hány cirkalmas T betűt tudunk elhelyezni a síkra, ha csak arra vigyázunk, hogy páronként diszjunktak legyenek? (Válaszunk persze függhet a szépség definíciójától.)